جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

جراحی بینی طبیعی [مشاوره + نمونه کار]

نمونه عمل بینی طبیعی
زمان مطالعه: 11 دقیقه
Rate this post

برای مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۹۹۳۴۱۷۳۲۴۴

جراحی بینی طبیعی با روش وی برای اولین بار در ایران توسط

خانم دکتر آرزو خوانساری نیا

جراحی بینی طبیعی یکی از روش های پرطرفدار و کم آسیب در جراحی های زیبائی و بالاخص زیبایی بینی  شناخته می شود. به طور معمول عمل بینی در سه حالت طبیعی، فانتزی (عروسکی) و نیمه فانتزی صورت می‌گیرد. عمل‌های بینی اغلب باهدف درمانی و یا زیبایی انجام می‌شوند. افرادی که با هدف درمانی تصمیم به عمل جراحی بینی می‌گیرند، به دنبال تغییرات زیادی در بینی خود نیستند. اما افرادی که با هدف زیبایی این عمل را انجام می‌دهند، خواستار تغییرات دلخواه به‌صورت جزئی یا کلی در شکل ظاهری بینی خود هستند. در انواع عمل‌های زیبایی بینی به شکل عروسکی یا فانتزی، تغییرات وسیعی در ساختار و شکل بینی ایجاد می‌شود و هدف زیباسازی و شکل و فرم دادن به بینی فرد است. به‌طوری‌که در نتیجه نهایی عمل، بینی در ظاهر خود دارای قوس شدیدی بوده و بسیار کوچک به نظر می‌رسد. اما در جراحی بینی طبیعی دستخوش تغییرات کم و جزئی می‌شود و گاهی نیز عمل طبیعی بینی با هدف برطرف‌کردن یک ایراد یا مشکل پزشکی انجام می‌شود. به‌طورکلی در عمل بینی طبیعی تغییرات زیادی در شکل ظاهری بینی به وجود نمی‌آید و تنها به رفع ایرادات ظاهری بینی پرداخته می‌شود. در این عمل مبحث زیبایی و شکل و فرم دادن به بینی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد‌. در این مطلب قصد داریم به معرفی عمل بینی طبیعی و موارد مربوط به آن بپردازیم.

آنچه خواهید خواند... نمایش

عمل بینی طبیعی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، در جراحی بینی طبیعی، پزشک درصدد ایجاد تغییرات کوچک و جزئی به‌ منظور حل ایراد و مشکل بینی فرد است. در اثر این عمل بینی، تغییرات زیادی در ساختار کلی بینی فرد صورت نمی‌گیرد و عموماً پره‌های بینی، تغییر زیادی نمی‌کنند. به‌طورکلی امروزه سعی بر این است تا در جراحی‌های بینی به‌ جای حذف کردن قسمتی از بافت بینی، به اصلاح و تقویت ساختار بینی پرداخته شود. به‌این‌ترتیب پزشک جراح باید عمل بینی طبیعی را به صورتی انجام دهد که چهره بیمار تغییری نکند.

در این عمل، ایراداتی چون انحراف بینی، وجود قوز روی ساختمان بینی، افتادگی بینی و پهنای زیاد برطرف می‌شوند. همچنین در بینی‌هایی که به‌صورت طبیعی عمل می‌شوند روی بینی صاف بوده و یا دارای قوس کمی است. نوک بینی‌های طبیعی مانند بینی‌های فانتزی سربالا نیست. این روزها عمل بینی طبیعی بیشتر از قبل مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفته است و به‌عنوان برترین و مناسب‌ترین روش عمل بینی در ایران به‌حساب می‌آید.

روش های جراحی بینی طبیعی
روش های جراحی بینی طبیعی

روش های جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی که به آن رینوپلاستی نیز گفته می شود، یک عمل جراحی است که برای بهبود ظاهر یا عملکرد بینی انجام می شود. می توان از آن برای اصلاح مسائل مختلف مانند بینی کج، برآمدگی روی پل، نوک بینی پهن یا باریک یا برای بهبود مشکلات تنفسی استفاده کرد. در طی یک جراحی طبیعی بینی، جراح ممکن است برش هایی در داخل بینی (رینوپلاستی بسته) و یا در سطح پایه بینی بین سوراخ های بینی (رینوپلاستی باز) ایجاد کند. سپس جراح شکل استخوان و غضروف را برای دستیابی به نتیجه زیبایی شناختی یا عملکردی مورد نظر تغییر می دهد. این عمل معمولاً چند ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از جراحی، بیماران ممکن است تورم، کبودی و ناراحتی را در اطراف ناحیه بینی تجربه کنند. به طور معمول چند هفته طول می کشد تا تورم فروکش کند و نتایج نهایی آشکار شود.

مراحل انجام عمل بینی طبیعی

به‌منظور انجام عمل بینی طبیعی در ابتدا پزشک جراح با استفاده از بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کلی، فرد را برای انجام عمل آماده می‌کند. همان‌طور که گفته شد در عمل بینی طبیعی مانند روش‌های دیگر عمل بینی، می‌توان باتوجه‌به شرایط فرد از هر ۲ نوع بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کلی استفاده کرد. در واقع یکی از این روش‌ها با صلاحدید پزشک جراح و همچنین شرایط جسمانی بیمار انتخاب می‌شود. پس از آن پزشک متخصص با برداشتن و جدا کردن پوست بینی از ساختار بینی، شروع به تغییرات در قسمت غضروف و استخوان بینی می‌کند و در نهایت پزشک جراح باتوجه‌ به سلیقه و خواسته فرد، میزان تغییرات لازم را بر روی ساختمان اصلی بینی انجام می‌دهد.

مزیت‌های جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی یا نچرال دارای نقاط قوت و مزایایی در مقایسه با عمل بینی فانتزی یا عروسکی است. در ادامه به بررسی نقاط قوت این نوع عمل   می‌پردازیم.

 • در این روش، فرد کمتر شاهد عوارض پس از عمل خواهد بود.
 • در این عمل همان‌طور که از نام آن مشخص است، حالت و ظاهر طبیعی پره‌های بینی حفظ می‌شود.
 • عمل بینی طبیعی در مقایسه با عمل‌های زیبایی دیگر در مدت‌زمان کمتر و کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • همچنین در این عمل شاهد فرورفتگی در بینی نخواهیم بود.
 • افرادی که جراحی بینی طبیعی را انجام می‌دهند درگیر مشکلات تنفسی پس از عمل نخواهند بود.
 • در عمل بینی طبیعی قوس روی بینی از بین می‌رود.
 • همچنین در جراحی بینی طبیعی یا نچرال، شکل ظاهری بینی فرد پس از عمل، با گذر زمان و به مدت چند سال ثابت و بدون تغییر می‌ماند.
 • در این عمل فرد دوره نقاهت کوتاهی دارد و سریع‌تر سلامت و بهبودی خود را به دست می‌آورد.

ویژگی بینی طبیعی بعد از عمل

از آن جایی که بینی طبیعی تغییرات چندان پیچیده ای ایجاد نمی‌کند، این موضوع سبب می‌‌شود که دوره‌ی نقاهت کوتاه‌تری داشته باشد. البته بدن افراد مختلف متفاوت است و به شکل مختلفی به این واکنش پاسخ می‌دهد و ممکن است تا حدودی کبودی و تورم زیادی را تجربه کند اما آنچه که بدیهی است، این است که  در این مدل جراحی تنفس کاملا طبیعی، کم بودن عوارض جانبی، تناسب بین اجزای صورت و بینی حفظ می‎‌شود.

اهداف اصلی جراحی بینی طبیعی

هدف از انجام جراحی بینی طبیعی ایجاد تفارن در بین اجزای صورت و رسیدن به معیار های زیبایی و درعین حال حفظ ویژگی طبیعی چهره است. دراین مدل جراحی ویژگی های زیر باید رعایت بشود:

 • شکل دادن به غضروف در حالت آناتومی طبیعی بینی
 • متقارن ساختن سوراخ های بینی
 • پرهیز از نوک تیز کردن بیش از حد بینی
 • داشتن زاویه‌ی 90 درجه با لب
 • پرهی از قوس بیش از حد دادن به بینی

موارد قابل‌توجه در هنگام جراحی بینی طبیعی

به‌منظور نتیجه‌گیری بهتر و مطلوب‌تر از عمل، نیاز است تا پزشک جراح در هنگام عمل مواردی را مورد توجه قرار دهد. از پراهمیت‌ترین موارد قابل‌توجه در هنگام عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اندازه بینی طبیعی فرد:

در هنگام جراحی بینی طبیعی، نیاز است تا پزشک جراح تناسب و هماهنگی بین اجزای صورت فرد را در نظر بگیرد. در واقع نتیجه عمل باید به‌گونه‌ای باشد که اندازه بینی در مقایسه با اجزای دیگر صورت، طبیعی، متناسب و نرمال به نظر برسد. بینی فرد نباید کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر از اندام‌های دیگر صورت به نظر برسد.

 • اندازه سوراخ‌های بینی فرد:

در هنگام جراحی بینی طبیعی، سایز سوراخ‌های بینی فرد دستخوش تغییراتی می‌شود. نیاز است تا پزشک جراح بیش‌ازحد سوراخ‌های بینی را کوچک نکند. گاهی پیش می‌آید که جراح باهدف زیباتر کردن بینی اقدام به کوچک‌تر کردن سوراخ‌های بینی می‌کند. این عمل علاوه بر بروز مشکلات تنفسی در فرد، باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی در بینی می‌شود.

 • وجود قوز روی بینی فرد:

بسیاری از افراد با هدف رفع قوز روی بینی برای عمل جراحی بینی طبیعی مراجعه می‌کنند. جراحی بینی طبیعی با حفظ شکل و فرم طبیعی بینی، قوز بینی را از بین برده و آن را صاف می‌کند.

 • هم‌اندازه بودن و تقارن بین پره‌های بینی فرد:

به طور معمول در بسیاری از جراحی‌های بینی فانتزی یا عروسکی با هدف ایجاد تغییرات زیاد در بینی و فرم دادن به آن، پره‌های بینی دست‌کاری شده و در نتیجه پزشک جراح در اثر تغییرات زیاد نمی‌تواند تقارن و تناسب کافی را بین پره‌های بینی فرد ایجاد کند. باتوجه‌به این موارد نیاز است تا فردی که قصد انجام جراحی بینی طبیعی را دارد با پزشک خود مشورت کند و به پزشک اعلام کند که در قسمت پره‌های بینی تغییرات زیادی اعمال نشود.

بهترین کاندیدای جراحی بینی طبیعی

این مدل جراحی برای همه‌ ی افراد مناسب است، اما افرادی که معمولا از سن بالاتری برخوردار هستند و بینی بی‌عیب و تقص تری دارند از این روش استفاده می‌کنند. بنابراین کاندیدای مناسب برای این مدل  جراحی شامل:

 • اگر بینی شما طی تصادف یا ورزش کردن شکسته باشد، انجلم این روش می‌تواند روش مناسبی باشد.
 • اگر بینی شما بزرگ است و با اجزای صورت تناسب ندارد انجام این مدل جراحی می‌تواند در ایجاد تناسب و هارمونی موثر باشد.
 • کسانی که ظاهر بینی متناسبی دارند ولی دارای مشکل تنفسی هستند می‌تواند از این روش استفاده کنند.
 • کسانی که مشکلات ژنتیکی و مادرزادی دارند و با جراحی می‌توانند این مشکل خود را حل کنند.
 • کسانی در بین پره های بین های بینی آنها، عدم تقارن دیده می‌شود.
 • کسانی که دارای بینی پهن هستند می‌توانند کاندید مناسبی برای این مدل عمل باشند.

با پر کردن فرم زیر کارشناسان کلینیک وی با شما تماس خواهند گرفت.

 • آدرس: صادقیه، آیت الله کاشانی ، نبش گلستان شمالی، ساختمان پزشکان بلوک ۳
 • شماره تماس: ۰۹۹۳۴۱۷۳۲۴۴

چه اشخاصی نباید جراحی بینی طبیعی انجام دهند؟

افرادی که دارای ویژگی های زیر باشند، از انجام عمل جراحی طبیعی منع هستند:

 • خانم های باردار و شیرده، از انجام عمل جراحی زیبایی منع هستند
 • در صورتی که در سن رشد باشید باید از انجام عمل زیبایی بپرهیزید. چرا که در دوران بلوغ بینی تغییر شکل می‌دهد و بهتر است تا انتهای دوران بلوغ صبر کنید.
 • در صورتی که کمتر از یکسال باشد که بینی خود را عمل کرده باشید، انجام دوباره‌ی آن کار درستی نمی‌باشد و باید صبر کنید تا از زمان اخرین جراحی حداقل یکسال بگذرد.

بهترین زمان برای جراحی بینی طبیعی

لازم به ذکر است که سن جراحی برای افراد مختلف متفاوت است. در ابتدا زیباجو باید تمام جوانب را بسنجند و سپس نسبت به این موضوع اقدام کند، عامل دیگر در تعیین زمان جراحی سن افراد است. معمولا افرادی که در سن بلوغ قرار دارند گزینه ی مناسبی برای  عمل جراحی نمی‌باشند و باید صبر کنند تا دورا ن بلوغ طی بشود. البته نوع پوست هم در انجام جراحی مهم است، ولی مهم ترین فاکتور رای انجام عمل جراحی زیبایی به پایان رسیدن رشد استخوان‌ها و سپس انجام جراحی است. معمولا بین سن 21 تا 28 سالگی زمان مناسبی برای انجام عمل جراحی است.

جراحی طبیعی بینی گوشتی

بینی گوشتی نوعی بینی می‌باشد که دارای پوستی ضخیم، و غضروف و استخوان ضعیف می‌باشد. سوالی که در این جا مطرح است این است که آیا بینی گوشتی را می‌توان به صورت بینی طبیعی جراحی کرد یا یا خیر؟ پاسخ به این سوال سلیقه ای است و بستگی به نظر زیباجو دارد. البته نظر پزشک هم در انتخاب نحوی جراحی بینی می‌تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین در این مدل جراحی پزشک سعی می‌کند تا شکل و اندازه‌ی بینی را متناسب با اجزای صورت تغییر دهد. جراحی بینی طبیعی، در این مدل بینی، بدین صورت است که سایز بینی کوچکتر شده و مقداری انحنا بر روی آن ایجاد می‌شود، البته لازم به ذکر است که مقدار این انحنا نسبت به مدل فانتزی و نیمه فانتزی کمتر است.

جراحی طبیعی بینی استخوانی

بینی استخوانی نوعی از بینی است که پوستی نازک و استخوان و عضروف قوی دارد در این مدل بینی استخوان بینی بد فرم بوده و در مواردی تنفس غیرطبیعی ایجاد می‌کند، لذا با جراحی باید مشکلات ایجاد شده رفع شود. در جراحی این مدل بینی به روش طبیعی صرفا نواقص موجود برطرف می‌شود تا بینی شکلی متناسب با اجزای صوت به خود بگیرد، لذا در این مدل، زاویه بینی و لب بین 90 تا 95 درجه است و بینی شکلی سربالا به خود نخواهد گرفت.

تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی
تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی

تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی

جراحی بینی طبیعی و فانتزی دو مدل از جراحی هستند که هر کدام هدف و ویژگی متفاوتی را دارند، در این قسمت به مقایسه‌ی این مدل از جراحی بینی ‌می‌پردازیم:

جراحی بینی طبیعی : در این مدل جراحی، هدف اصلی بهبود عملکرد بینی و رفع مشکلات تنفسی است. این شامل برطرف کردن انحناها، کوچک کردن  بینی بزرگ، رفع انسداد مجرای تنفسی و بهبود عملکرد بینی است.

جراحی بینی فانتزی : این نوع جراحی بیشتر برای بهیود ظاهر بینی و طراحی آن به شکلی ظریفتر و زیباتر استفاده می‌شود. هدف اصلی این نوع جراحی تغییر شکل بینی بر اساس تمایلات زیبایی شناسی بیمار است و ممکن است شامل کاهش اندازه بینی، تغییر شکل نوک بینی، تغییر زاویه بینی و…بشود.

جراحی بینی طبیعی زنانه

این مدل جراحی در بین خانم ها خواهان بسیاری دارد زیرا موجب حفظ تناسب اجزای صورت می‌شود و خیلی مشخص نیست که جراحی انجام شده یا نه، در این مدل جراحی فرم و قوس غیر طبیعی دیده نمی‌شود، البته در صورتی که زیباجو دوست داشته باشد پزشک می‌تواند یک قوس بسیار ظریف در بینی ایجاد کند ولی در بیشتر موارد در این مدل جراحی پشت بینی صاف است و قوسی ظریف دارد.

جراحی بینی طبیعی مردانه

طبیعی بودن بینی برای آقایان از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا موجب حفظ مردانگی در آنها می‌شود. در واقع جراحی بینی مردانه باید به صورتی باشد که در عین حال که قوس و نقوص آن را بر طرف می‌کند بینی حالتی زنانه به خود نگیرد، همچنین لازم به ذکر است که نوک بینی با لب در آقایان زاویه ای 90 تا 100 درجه باید داشته باشد.

جراحی بینی طبیعی با قوس کم یا بدون قوس

جراحی بینی طبیعی با قوس کم یا بدون قوس در واقع به جراحی بینی اشاره دارد که هدف از آن تغییر شکل و ظاهر بینی به گونه ای است که به طور طبیعی و هماهنگ با سایر ویژگی های صورت باشد. در این نوع جراحی، قوس بینی (که معمولا در قسمت میانی بین چشمان قرار دارد) کمتر مورد تغییر قرار می‌گیرد یا به طور کامل حذف می‌شود. این روش معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که به دنبال تغییرات ظریف و طبیعی در شکل بینی خود هستند.

چگونه بهترین جراح بینی طبیعی تهران را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین جراح بینی طبیعی در تهران می‌توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

 • اینترنت، یکی از روش های پیدا کردن پزشک مدنظر خود سرچ کردن در شبکه های اجتماعی است.
 • بررسی صلاحیت ها و مدارک جراح  مدنظر، مطمئن شوید که جراح دارای پروانه‌ی پزشکی است و صلاحیت ها و آموزش های لازم در زمینه جراحی پلاستیک یا زیبایی را دارد. به دنبال عضویت در سازمان های حرفه ای مرتبط با جراحی بینی باشید.
 • نمونه کار جراح ازعکس های قبل و بعد از عمل های جراحی بینی را بررسی کنید. این به شما مهارت پزشک را نشان می‌‎دهد.
 • انتخاب‌های خود را محدود کنید و برای مشاوره با چند جراح برنامه‌ریزی کنید. در طول این مشاوره‌ها، اهداف خود را مورد بحث قرار دهید و سوالاتی در مورد رویکرد آنها نسبت به جراحی بینی طبیعی بپرسید.
 • در مورد تجربه جراح در مورد جراحی بینی، به ویژه نتایجی که ظاهر طبیعی دارند، سوال کنید. و از آنها بخواهید نتایج را به شما نشان دهند.
 • نظرات بیماران قبلی را بخوانید تا درک درستی از تجربیات و رضایت آنها از کار جراح داشته باشید.
 • به غرایز خود اعتماد کنید و جراحی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی و اعتماد بنفس داشته باشید.

با پر کردن فرم زیر کارشناسان کلینیک وی با شما تماس خواهند گرفت.

 • آدرس: صادقیه، آیت الله کاشانی ، نبش گلستان شمالی، ساختمان پزشکان بلوک ۳
 • شماره تماس: ۰۹۹۳۴۱۷۳۲۴۴

هزینه جراحی بینی طبیعی چقدر است؟

هزینه‌ی جراحی بینی طبیعی متفاوت بوده و به عوامل مختلفی مانند، محل اقامت، تخصص و تجربه جراح، مرکز جراحی و نوع جراح بستگی دارد. برای اطلاعات دقیق تر در مورد هزینه، بهتر است با مراکز جراحی مشورت کنید یا از طریق وبسایت با آنها تماس حال کنید.

مراقبت های قبل از  جراحی بینی طبیعی

قبل از جراحی باید به نکات زیر توجه کنیم :

 • اجتناب از مصرف داروهای التهاب زا یا آسپرین
 • اجتناب از مصرف دخانیات حداقل 2 هفته قبل از جراحی
 • وجود همراه در روز جراحی
 • خودداری از مصرف خودسر دارو و فقط مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک
 • قبل از جراحی حتما حمام کنید چرا که تا 4 روز بعداز جراحی امکان حمام کردن وجود ندارد.
 • تهیه‌ی کمپرس یخ
 • تا 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

 مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

بعد از عمل جراحی لازم است که از نکات زیر پیروی کنیم :

 • لازم است حداقل تا 24 ساعت بعداز عمل از کپرس یخ استفاده شود
 • بهتر از بعداز عمل از رژیم غذایی نرم استفاده شود و از خوردن غذای سفت به شدت خودداری شود
 • از قرار گرفتن در محیط های شلوغ، مانند محیط هایی که ممکن است به بینی تان ضربه وارد شود به شدت خودداری شود.
 • با دهان باز عطسه کنید
 • از مصرف دخانیات بشدت بپرهیزید
 • در صورتی که از عینک استفاده می‌کنید، سعی کنید از عینک بدون فرم استفاده کنید.
 • هنگام خوابیدن و بیدار شدن از یکی از اطرافیانتان کمک بگیرید زیرا ممکن است دچار سرگیجه بشوید.
 • از یک مسواک نرم استفاده کنید
 • به مدت دو ماه از انجام فعالیت های سنگسن ورزشی بپرهیزید.
 • تا 6 هفته از فین کردن بپرهیزید.
 • از قرار گرفتن در مرض مستقیم خورشید بپرهیزید.
 • برای کاهش کبودی دور چشم تا حد امکان از آب آناناس استفاده کنید.

ورم بعد از جراحی بینی طبیعی و راه های کاهش آن

ورم ، یک واکنش طبیعی بدن به عمل جراحی است و معمولا در ایام اولیه پس از عمل رخ می‌دهد. این ورم ممکن است باعث ایجاد ناراحتی وعدم راحتی در بیمار شود. برای کاهش ورم بعد از جراحی، می‌توان از روش های زیر استفاده کرد :

 • استفاده کردن از کمپرس یخ برای کاهش ورم، این کار باعث انقباض عروق و کاهش ورم می‌شود
 • استفاده از داروهای ضد التهاب، پزشک ممکن است به شما دارو های ضد التهابی مانند آیبوپروفن یا پاراستامول تجویز کند تا ورم آن را کاهش دهد.
 • استفاده از باندهای فشاری می‌تواند به کاهش ورم کمک کند. این باندها باید به طور محکم ولی نه به طوری که عروق را فشار دهند روی بینی قرار گیرند.

کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا مجموعه‌ای کامل متشکل از، پرسنل و متخصصین مجرب درکلیه حوزه‌های بینی، گوش، حلق و جراحی زيبايی‌بينی می باشد. متخصصین ما با مجهزترین و بروزترین تجهیزات و تکنولوژی دنیا و زیر نظر وزارت بهداشت ایران و اتحادیه اروپا، پاسخگوی شما عزیزان است. برای کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button