جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
2/5 - (1 امتیاز)

جراحی بینی با هدف افزایش زیبایی و بهبود مشکلات عملکردی انجام می شود به همین جهت فرایند جراحی باید با به کارگیری تکنیک هایی انجام شود که از بروز مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی بعد از عمل به طور کامل جلوگیری شود، افتادگی نوک بینی  یک پیامد بالقوه پس از جراحی بینی است.  اما انتخاب یک جراح پلاستیک صورت با تجربه می تواند به کاهش عوارض احتمال کمک کند بنابراین برای جلوگیری و یا رفع افتادگی بینی بعد از عمل بهتر است به جراح ماهر و فوق تخصص مراجعه کنید و تا پایان این مقاله در خصوص موضوع افتادگی بینی بعد از عمل با ما همراه باشید.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که شکل یا ظاهر بینی را تغییر می دهد. همچنین به عنوان جراحی بینی یا بازسازی بینی نیز شناخته می شود. در طی این عمل، غضروف بینی و استخوان ها اصلاح می شوند یا بافتی اضافه می شود. رینوپلاستی معمولا برای بهبود ظاهر بینی انجام می شود، اما می توان آن را برای ترمیم شکستگی بینی و سایر مشکلات ساختاری نیز انجام داد. دو نوع جراحی پلاستیک در رینوپلاستی استفاده می شود: جراحی ترمیمی که فرم و عملکرد بینی را ترمیم می کند و جراحی زیبایی که ظاهر بینی را تغییر می دهد. رینوپلاستی می تواند قوزهای استخوانی را کاهش دهد و استخوان های بینی را پس از برش مجدداً تراز کند. همچنین می تواند تنفس و عملکرد بینی را بهبود بخشد..

مراقبت های بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی، مراقبت مناسب برای اطمینان از بهبودی روان و موفقیت آمیز مهم است. در اینجا برخی از دستورالعمل های مراقبتی کلی که باید بعد از جراحی بینی رعایت کنید آورده شده است:

  • بینی خود را به آرامی با دستمال پاک کنید. اگر نیاز به عطسه دارید، این کار را با دهان باز انجام دهید
  • از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کنید
  • برای جلوگیری از کبودی و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید
  • از دود و سیگار دوری‌کنید .چنانچه سیگار می کشید حداقل تا ۲ ماه اجتناب نمایید.
  • از مصرف غذاهای سفت که نیاز به جوبدن زیادی دارند خودداری کنید همچنین برای جلوگیری از تورم بینی از مصرف نمک پرهیز کنید
  • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل و درد با پزشک خود مشورت کنید
  • در روزهای اول پس از جراحی بینی ، هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید

در مراقبت های پس از جراحی بینی پیروی از تمام دستورالعمل هایی که جراح به شما داده است برای بهبودی مناسب و داشتن نتیجه خوبی از عمل جراحی بینی بسیار مهم است چرا که عدم رعایت هریک از آنها می تواند موجب بروز مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی شود .که در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم .

افتادگی نوک بینی پس از عمل

زاویه مناسب بینی برای خانم ها 95 تا 105 درجه و برای اقایان 90 تا 95 درجه است ، در صورتی که این زاویه بیشتر شود بینی از حالت طبیعی به حالت فانتزی یا عروسکی تغییر خواهد کرد و در صورتی که پایین تر از حد استاندارد آن باشد درواقع بینی دچار افتادگی بعد از عمل شده است .

برای جلوگیری افتادگی بینی بعد از عمل باید تکنیک های تقویت نوک بینی را به کار بگیرید البته همانطور که ذکر شد در مواردی ممکن است افتادگی نوک بینی به دلیل عدم مراقبت مناسب مانند روش چسب زدن نادرست و خوابیدن با سرپایین باشد .

دلیل افتادگی نوک بینی پس از جراحی بینی چیست؟

افتادگی نوک بینی پس از عمل به دو دلیل عمده نمایان می شود :عدم مراقبت صحیح پس از عمل و انجام تکنیک نامناسب جراح بینی در فرایند عمل

به طور معمول این مشکل هنگامی بروز می کند که جراح بدون شناخت از ساختار بینی و با استفاده از تکنیک های قدیمی اقدام به کوچک کردن و حذف غضروف های بینی می کند ، غضروف هایی که در واقع وجود آن ها موجب استحکام نوک بینی می شود در چنین مواقعی استحکام نوک بینی کاهش می یابد و نوک بینی دچار افتادگی خواهد شد به وضوح می توان گفت افتادگی نوک بینی یکی از عوارضی است که در صورت انتخاب جراح نامناسب برای عمل بینی رخ می دهد .

افتادگی بینی پس از عمل باا افزایش سن

با افزایش سن، غضروف های بینی ضعیف می شوند که می تواند باعث افتادگی نوک بینی شود.اگر سن فرد بالای 40 سال باشد، افتادگی پوست صورت شروع شده و اگر پوست ضخیم باشد، ممکن است پس از جراحی افت خفیفی در نوک بینی مشاهده شود.این به این دلیل است که تکیه گاه های نوک بینی با گذشت زمان ضعیف تر می شوند و به نظر می رسد بینی “رشد” کرده است ،افتادگی نوک بینی نیز می تواند پس از ضربه ایجاد شود، هر ضربه ای که به تکیه گاه های ظریف آسیب برساند و غضروف های نوک بینی به چارچوب زیرین بینی متصل شود، می تواند منجر به از دست دادن تکیه گاه شود و نوک بینی به تدریج با گذشت زمان دچار افتادگی شود.برای رفع افتادگی نوک بینی ، نیاز به عمل زیبایی بینی است. که اغلب شامل جراحی کاهش دهنده و تقویت غضروف های نوک بینی می شود.

انواع جراحی بینی و تاثیر آن در افتادگی نوک بینی

در فرایند عمل بینی به کار گرفتن جدیدترین تکنیک های عمل بینی توسط جراح بسیار موثر خواهد بود ، در واقع هدف از انجام عمل بینی رفع افتادگی نوک بینی و رعایت فاصله مناسب بین نوک بینی و لب ها است و در صورتی که طی جراحی غیراصولی و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل ، نوک بینی دچارافتادگی خواهد شد در خصوص این امر می توان گفت دو نوع جراحی بینی وجود دارد :جراحی بینی کاهشی و تقویتی

جراحی کاهشی : همانطور که ذکر شد در جراحی بینی کاهشی با حذف غضروف ها جراح اقدام به کوچک نمودن و سربالا کردن بینی می کند ، در جراحی بینی کاهشی به دلیل تورم زیاد بینی پس از عمل نتایج به خوبی نمایان نخواهد شد و از انجا که نوک بینی با حذف غیراصولی غضروف ها استحکام خود را از دست داده اند با گذشت زمان مشکل افتادگی نوک بینی بروز خواهد کرد.

جراحی بینی تقویتی :در جراحی بینی تقویتی با افزودن غضروف ها در نوک بینی فضای خالی ایجاد شده پر شده و بافت های چربی در زیر پوست رشد نخواهند کرد این نوع از عمل بینی روشی ایده ال برای جلوگیری از افتادگی نوک بینی است.اما لازم به ذکر است که این روش در بینی های گوشتی که پوست ضخیم تری دارد کاربرد بیشتری دارد .

جمع بندی

بینی یکی از اجزای تاثیرگذار در زیبایی و جذابیت صورت است بسیاری از افراد برای رفع مشکلات عملکردی مانند بهبود تنفس ، رفع قوز بینی ، افتادگی نوک بینی ، نامتقارن بودن آن و غیره اقدام به عمل بینی می کنند ، اما گاهی این سوال برایشان مطرح می شود که “ایا بعد از عمل بینی ، نوک بینی دچار افتادگی می شود ؟”

امیدواریم در این مقاله به برخی از شبهات ذهن شما در این باره پاسخ داده باشیم برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با دکتر آرزو خوانساری نیا با ما تماس بگیرید.

  • دلیل افتادگی نوک بینی پس از جراحی بینی چیست؟
  • مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست؟
  • انواع جراحی بینی و تاثیر آن در افتادگی نوک بینی چیست؟

 

برای دریافت مشاوره و نوبت جراحی بینی با کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button