جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

کج شدن بینی بعد از عمل |دلایل کجی+ پیشگیری و درمان

کج شدن بینی بعد از عمل به علل متفاوتی ایجاد می شود  که درصورت رعایت آنها به میزان زیادی می توان از آن پیشگیری نمود. بطور کلی رینوپلاستی شامل استفاده از تکنیک های جراحی ظریف برای تغییر یا ترمیم ساختار بینی و درمان مشکلات زیبایی یا عملکردی است. این روش همچنین می تواند مشکلات تنفسی ناشی از انحراف سپتوم یا پولیپ بینی را بهبود بخشد .بسته به انتظارات خاص هر فرد، دو روش مختلف برای انجام عمل بینی وجود دارد پس از بهبودی ناحیه جراحی ، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی ماند. با این حال، روند بهبودی ممکن است کمی طول بکشد. در این مدت، بینی ممکن است گاهی کج به نظر برسد. بیایید به سوالات متداول که افراد در هنگام کج شدن بینی بعد از جراحی بینی می پرسند، بپردازیم .

دلایل کج شدن بینی بعد از جراحی بینی

اگر فکر می کنید می توانید نتایج نهایی را بعد از برداشتن گچ ببینید، اشتباه می کنید. هر نوع جراحی بینی می تواند با تورم همراه باشد که گاهی اوقات از بین رفتن کامل این تومرم تا یک سال به طول می انجامد . در هفته های اولیه پس از جراحی، بینی به دلیل تورم کاملا نامتقارن به نظر می رسد که در این بازه زمانی نتیجه نهایی بینی به هیچ عنوان مشخص نیست .این کج شدن بینی بعد از جراحی بینی ممکن است به دلیل جابجایی استخوان بینی اتفاق بیفتد. دوره بهبودی بعد از عمل بینی یک فرآیند پویا است و تغییرات زیادی برای بینی بعد از جراحی ایجاد خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که صاف کردن تیغه بینی با جراحی زیبایی حتی برای جراحان متخصص نیز کاری دشوار است و ممکن است مقدار اندکی از برخی انحراف یا عدم تقارن پس از دوره بهبودی همچنان باقی بماند. البته در افرادی که از انحراف بینی شدید برخوردار هستند مقدار خفیفی از انحراف بینی پس از عمل قابل قبول است اما در برخی موارد در برخی موارد، انحراف تیغه بینی نیز می تواند ظاهر بینی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد که کج به نظر برسد. در این صورت حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .

برای این سوال که دلایل کجی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست، توضیحات مختلفی وجود دارد که در ادامه به انها میپردازیم :

 • مراقبت نامناسب پس از جراحی
 • رینوپلاستی همیشه شامل دو فرآیند متفاوت جراحی در سمت چپ و راست بینی می باشد. عدم تقارن هر دو طرف ممکن است به دلیل اصلاح غیر یکنواخت در هر دو طرف باشد.
 • شدت اسکار در حین جراحی
 • برداشتن بیش از حد غضروف در یک طرف
 • در هفته و ماه های اول پس از عمل بینی کجی و نامتقارن بودن بینی مربوط به تورم نامتقارن قسمت های مختلف بینی است
 • شدن انحراف و کجی بینی

چرا بینی من بعد از جراحی بینی کج می شود؟

بلافاصله پس از جراحی، بینی شما به دلیل تورم کج به نظر می رسد. این بیشتر در طی 1-2 هفته اول پس از جراحی مشاهده می شود. هر تغییری که در طول جراحی ایجاد می شود بلافاصله پس از عمل قابل توجه نخواهد بود. به عنوان مثال، اگر تغییراتی در عرض بینی ایجاد کرده اید یا یک برآمدگی حذف شده است، ممکن است بلافاصله متوجه این تغییرات شوید. با این حال، سایر ویژگی‌ها، مانند تراز و تقارن ، ممکن است  در فرآیند بهبودی که تورم در این دوره مشهود است قابل تشخیص نباشد و بینی کج و نامتقارن به نظر برسد .

کجی بینی بعد از جراحی
کجی بینی بعد از جراحی

بعد از جراحی بینی تا چه زمانی بینی کج به نظر می رسد؟

متداول ترین سوالی که بیماران در مورد بینی کج خود بعد از جراحی بینی می پرسند این است که “تا کی بینی من اینگونه خواهد بود؟” این سوال خوبی است زیرا بسیاری از مردم می خواهند بدانند که بینی آنها چقدر سریع صاف و زیبا خواهد شد . اما برای این سوال پاسخ واضحی وجود ندارد چرا که این امر به موارد مختلفی بستگی دارد .افرادی که پوست ضخیم تری دارند یا بیشتر مستعد کبودی هستند ممکن است به زمان بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشند. البته هرچه شدت و جزئیاتت عمل بیشتر و چشمگیرتر باشد روند بهبودی طولانی تر خواهد بود. به طور کلی، بینی شما حدود 3 تا 4 ماه پس از جراحی به شکل نهایی خود خواهد رسید .

بعد از درمان بینی کج چه انتظاری باید داشت؟

در هفته اول بعد از جراحی بینی، تورم، قرمزی و کبودی را در ناحیه عمل مشاهده خواهید کرد. جراح شما اسپلینت قرار گرفته در بینی شما را در هفته اول برمی دارد، اما روند بهبودی هنوز به پایان نرسیده است.در هفته چهارم یا ششم، تغییرات قابل توجهی در شکل و عملکرد بینی خود خواهید دید در این بازه بیشتر تورم فروکش خواهد کرد. پس از 3-4 ماه، فرایند بهبودی تقریباً کامل خواهد شد. در این مرحله در صورتی که در ظاهر بینی تغییر چندانی ایجاد نشده باشد حتما متوجه خواهید شد .تقارن صورت نقش بسیار مهمی در زیبایی دارد. در حالی که تخمین زده می شود که 97٪ از افراد از درجات کمی از عدم تقارن صورت برخوردار هستند، عدم تقارن شدید می تواند زیبایی کلی صورت را مخدوش کند .

چه چیزی باعث کج شدن بینی می شود؟

علت اصلی کج شدن بینی ناشی از مسائل مربوط به غضروف ها، استخوان ها و سایر بافت هایی است که بینی را تشکیل می دهند. این داربست زیرین ظاهر بینی را تعیین می کند. شایع ترین مسئله ای که ساختار بینی را تغییر می دهد شدت و نوع ضربه و جراحات وارد شده (شکستی بینی ) است که ظاهر و تقارن بینی را تغییر می دهد سایر مشکلات بالقوه شامل نقص مادرزادی، جراحی های قبلی در ناحیه و … هستند ، بسیاری از موارد کج شدن بینی می تواند منجر به نوعی انسداد تنفسی شود.

در برخی موارد، انحراف تیغه بینی نیز می تواند ظاهر بینی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد که کج به نظر برسد. سپتوم دیواره جداکننده داخلی است که مجاری بینی را از یکدیگر جدا می کند. بالای سپتوم بالای بینی است. انحراف سپتوم زمانی اتفاق می‌افتد که این دیوار به یک طرف خم می‌شود و آن مسیر بینی را مسدود می‌کند. اگر انحراف به سمت بالا گسترش یابد، بینی خارجی کج به نظر می رسد. در برخی موارد انحراف تیغه بینی ممکن است باعث خونریزی مکرر بینی شود. در صورت شدید بودن، انحراف جریان هوا را مسدود می کند و/یا ظاهر بینی را تغییر می دهد.

ورزش و بینی کج
ورزش و بینی کج

آیا ورزش می تواند بینی کج را برطرف کند؟

منابع آنلاین متعددی مانند تمرینات مختلف صورت برای رفع کجی بینی اختصاص داده شده است. در حالی که تمرینات صاف کردن بینی ممکن است جذاب به نظر برسند، اما به اگر ساده تر بیان کنیم این روش ها برای اصلاح و صاف شدن تیغه بینی کارایی ندارند. این به این دلیل است که بینی از استخوان ها و غضروف هایی تشکیل شده است که با هر نوع تمرینی تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

کجی بینی بعد از جراحی بینی برای چه کسانی اتفاق می افتد؟

کج شدن بینی از عوارض جراحی بینی است که می تواند بر روی ظاهر تاثیر بگذارد. کمتر از 5 درصد از بیماران این وضعیت را تجربه می کنند که ممکن است برای آنها قابل توجه باشد در حالی که برای برخی دیگر قابل توجه نیست.

آیا جراحان می توانند کجی بینی را بعد از جراحی بینی کنترل کنند؟

جراحان متخصص بینی اغلب می توانند کج شدن بینی بعد از جراحی را پیش بینی کنند و سپس تکنیک هایی را برای برنامه ریزی و مراقبت های پس از عمل ارائه دهند و انتخاب کنند. به عنوان مثال، بیمارانی که تیغه بینی کج دارند، ممکن است به جای بخیه زدن نوک به سپتوم، یک پایه ستونی برای حمایت از نوک بینی انتخاب شود.البته لازم به ذکر است  گاهی اوقات علیرغم انتخاب بهترین تکنیک ها، باز هم درجاتی از کجی وجود دارد زیرا نتیجه عمل جراحی کاملاً قابل پیش بینی نیست.

نتیجه نهایی جراحی حدود 18 تا 24 ماه پس از جراحی قابل مشاهده است. در صورت مشاهده هر گونه کجی پس از این مدت، می توانید ضمن مشاوره با پزشک خود برای جراحی ثانویه اقدام کنید البته اگر جراحی مجدد خیلی زود اعمال شود، ممکن است برخی مشکلات جدید رخ دهد.

پس از جراحی بینی چه گزینه های درمانی می توانند کجی بینی را اصلاح کنند؟

برخی از جراحان تزریق فیلرها را برای اصلاح عدم تقارن یا کجی ایجاد شده پس از جراحی پیشنهاد می‌کنند، اما این تزریق‌ها خطر ایجاد اسکار را افزایش می‌دهند و موفقیت جراحی مجدد برای رفع کجی بینی را کاهش می دهند .. فیلرها موقت هستند و بعد از 8 تا 12 ماه جذب خواهند شد.

سوالات بیشتر؟ از ما بپرس

بینی به دلیل برجستگی و از انجا که در مرکز صورت قرار دارد نقشی حیاتی در تعیین متقارن بودن صورت دارد. بنابراین، بینی کج تأثیر منفی بر ظاهر کل صورت می گذارد.امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به برخی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم اگر سوالات بیشتری در مورد انحراف ، عدم تقارن ، بینی کج ،عدم تقارن پس از جراحی  بینی دارید یا یا به طور کلی نگرانی در مورد این عمل دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با دکتر آرزو خوانساری نیا با ما تماس بگیرید.

 • دلایل کجی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست ؟
 • آیا ورزش می تواند بینی کج را برطرف کند؟
 • چه چیزی باعث کج شدن بینی می شود؟
 • کجی بینی بعد از جراحی بینی برای چه کسانی اتفاق می افتد؟
 • پس از جراحی بینی چه گزینه های درمانی می توانند کجی بینی را اصلاح کنند؟

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button