جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

عمل بینی به روش بسته

عمل بینی به روش بسته یک انتخاب برای بیمارانی است که بینی‌های کوچک‌تر و متقارن‌تری دارند. یکی از بهترین جنبه های این روش این است که به دلیل اینکه تمام برش ها در داخل بینی ایجاد می شود، جای زخم قابل مشاهده نیست و جراحی و زمان بهبودی سریعتر است.در ادامه مقاله توضیحات جامعی درباره جراحی بینی به روش بسته خواهیم داد .

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته (رینوپلاستی اندونازال) نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود،در این نوع از عمل بینی برش هایی در داخل بینی توسط جراح ایجاد می شود و تمام کارها از طریق برش های ایجاد شده در هر سوراخ بینی انجام می‎شود ، در مقایسه با جراحی بینی باز، کم تهاجم تر بوده و تورم کمتری نیز دارد و پس از عمل هیچ جای زخمی باقی نخواهد ماند . این روش برای بینی های اولیه (یعنی بیمارانی که جراحی زیبایی بینی روی بینی خود انجام نداده اند) توصیه می شود.

جراحی بینی بسته چگونه انجام می شود ؟

جراحی بینی بسته توسط پزشک متخصص در بیمارستانی مجهز انجام می شود ،این جراحی نسبت به جراحی بینی باز برای بیمار آسان تر و برای پزشک پیچیده تر خواهد بود .در عمل بینی به روش بسته هیچ گونه برشی میان حفره های بینی ایجاد نمی شود و عمل از طریق داخل حفره های بینی انجام می گیرد جراح با ایجاد برش هایی در داخل بینی به ساختار بینی دسترسی پیدا می کند و درواقع می تواند با جا به جا کردن غضروف ها ظاهر بینی را تغییر دهد البته در برخی از موارد نیاز است علاوه بر جابه جایی غضروف ها اندکی از بافت برداشته شود .

مزایای رینوپلاستی بسته

بدون جای زخم – یکی از مزیت های جراحی بینی بسته این است که تمام برش ها در داخل بینی بدون بریدگی یا اسکار خارجی ایجاد می شود. این امر خطر ایجاد اسکار خارجی دائمی را به حداقل می‌رساند، که اغلب در جراحی بینی باز و سایر روش‌هایی که شامل برش‌های خارجی هستند، صدق می‌کند.

زمان جراحی کوتاه تر – در جراحی بینی باز، نیمی از زمان عمل صرف برش های خارجی، تخریب بینی و بستن آن برش ها می شود. در مقایسه، جراحی بینی بسته به دلیل اینکه بینی از ابتدا بازسازی نمی شود، زمان عمل کوتاه تری دارد.

گردش خون بهتر روی پوست نوک بینی – بیماران پس از جراحی بینی بسته تورم کمتری را تجربه می کنند زیرا کانال های تخلیه طبیعی پوست در طول جراحی تا حد زیادی دست نخورده باقی می مانند.

زمان بهبودی سریع‌تر – بیماران به دلیل برش‌های داخلی بدون بریدگی یا اسکار خارجی، از دوره نقاهت کوتاه‌تری برخوردار می‌شوند. اکثر بیماران می توانند هفت روز پس از جراحی به معاشرت بازگردند. هنگامی که گچ برداشته می شود، نشانه های اندکی از جراحی وجود دارد بعد از عمل ورم زیاد نیست بیماران می توانند زودتر به فعالیت های عادی بازگردند .

 

معایب و خطرات رینوپلاستی بسته چه مواردی هستند؟

رینوپلاستی بسته بینی هم مانند سایر عمل های زیبایی از معایبی برخوردار است ، این معایب عبارتند از :

 • برای بینی های کوچکتر مناسب تر است
 • نمی توان مشکلات ساختاری عمده را برطرف کرد
 • عدم تقارن بینی بعد از عمل
 • مشکلات تنفسی و احساس گرفتگی بینی
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • بینی بی حس

البته لازم به ذکر است در تمامی جراحی های زیبایی دقت در انتخاب بهترین پزشک زیبایی احتمال بروز هرگونه عوارضی را کاهش خواهد داد.

 

مطلب پیشنهادی : بهترین جراح بینی در تهران

رینوپلاستی بسته چه تفاوتی با رینوپلاستی باز دارد؟

برخلاف رینوپلاستی بسته،درجراحی بینی باز برش کوچکی بین سورخ های بینی بیمار ایجاد می شود. این به جراح امکان دسترسی به استخوان زیرین و ساختار غضروف بینی را می دهد.و باعث می شود که جراحی بینی باز یک روش نسبتاً تهاجمی تر باشد که منجر به بخیه های بیشتر و دوره نقاهت طولانی تر می شود . رینوپلاستی های بسته و باز هم ظاهر بینی را تغییر می دهند و هم ظاهر آن را تنظیم می کنند. روش باز یک روش پیچیده تر با تورم و جای زخم بیشتر و زمان بهبودی طولانی تر است و برای بینی های به شدت نامتقارن یا بینی های کج یا سایر موارد پیچیده که مشکلات تنفسی دارند بهتر است ، رینوپلاستی بسته معمولاً دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد و تورم کمتری را شامل می‌شود. می توان از آن برای اصلاح برآمدگی ها، قوز بینی ،نوک بینی و… استفاده کرد.

جراحی بینی باز بهتر است با بسته ؟

درست مانند هر نوع روشی، این دو تکنیک هم مزایا و معایبی دارند.اگر این سوال که “جراحی بینی باز بهتر است یا بسته ؟” برای شما هم پبش امده است ، باید بدانید که جراح شما با توجه به انتظارات شما، شکل طبیعی بینی، تعداد و شدت عیوب بینی و میزان تغییرات مورد نظر شما بهترین تکنیک را برای شما انتخاب می کند. بنابراین، نمی توان با اطمینان گفت که کدام روش بهتر است. فراموش نکنید که انتظارات خود را از قبل با جراح خود و پاسخ او در مورد تخصص جراحی خود در میان بگذارید.

نتایج رینوپلاستی بسته چقدر ماندگار است؟

جراحی بینی بسته به میزان اصلاح جراحی مورد نیاز بین یک تا دو ساعت به طول می انجامد.نتایج جراحی بینی دائمی بوده و تا پایان عمر باقی می ماند البته مشروط بر اینکه بیماران سبک زندگی سالمی داشته باشند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل بینی به روش بسته هستند؟

در جراحی بینی بسته ساختار کلی بینی تغییر چندانی نخواهد کرد و بیشتر ایرادات جزئی بینی برطرف می شود ،بنابراین مناسب ترین افراد برای عمل بینی به روش بسته کسانی هستند که بینی آن ها از ایرادات جزئی برخوردار باشد، دارای تقارن بوده و نوک بینی متناسب باشد .و در اخر افرادی که انتظاراتی واقع بینانه به جراحی بینی دارند بهترین و مناسب ترین گزینه برای جراحی بینی بسته هستند . اگر مطمئن نیستید که کاندیدای مناسبی برای روش “باز” یا “بسته” هستید، با یک پزشک معتبر مشورت کنید تا شما را به بهترین گزینه بر اساس شکل طبیعی بینی و نتیجه دلخواهتان راهنمایی کند.

آیا برای جراحی بینی بسته شرط سنی وجود دارد؟

رینوپلاستی به طور کلی برای بیماران 16 سال به بالا توصیه می شود. در این سن، اسکلت صورت معمولا به اندازه کافی بالغ است که تحت تغییرات زیبایی قرار گیرد. راه دیگری برای جراحان برای تعیین اینکه آیا اسکلت صورت به طور کامل رشد کرده است یا نه این است که بفهمند چه زمانی رشد سایز پای بیمار متوقف شده است، زیرا رشد پا با رشد اسکلت صورت ارتباط نزدیکی دارد .

نکات بعد از جراحی بینی به روش بسته

 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید
 • در دوره نقاهت از ضربه خوردن بینی جلوگیری کنید
 • از خیس شدن گچ بینی خودداری کنید و تا زمان بهبودی بیشتر با دستمال مرطوب صورت خودرا تمیز کنید
 • برای کاهش تورم از آب کرفس و آب اناناس استفاده کنید
 • تا یک روز پس از عمل برای کاهش ورم بینی از کمپرس یخ استفاده کنید
 • به نحوه ی خوابیدن و استراحت خود توجه داشته باشید در این دوره بهتر است هنگام خوای سر بالاتر از بدن قرار گیرد
 • تا یک هفته پس از عمل از انجام فعالیت و ورزش های سنگین خودداری کنید
 • تا 14 روز بعد از عمل از خندیدن و گریه خودداری کنید
 • از خوردن غذاهای سفت که نیاز به گاز گرفتن و جویدن دارند خودداری کنید.
 • ترک سیگار و نوشیدن الکل
 • هنگام عطسه، دهان خود را باز کنید تا فشار روی بینی کاهش یابد .

دوره بهبودی عمل بینی به روش بسته

پس از انجام عمل، تقریباً به مدت 5 تا 7 روز از گچ یا آتل استفاده خواهید کرد.این فرایند به روند بهبودی شما کمک خواهد کرد .

ممکن است پس از عمل پزشک به شما توصیه کند از موارد ذیل اجتناب کنید :

 • فعالیت شدید یا ورزش
 • جویدن بیش از حد
 • شنا كردن
 • نوشیدن الکل
 • فین کردن
 • خوابیدن روی صورت شما
 • کشیدن لباس روی سرت

بعد از یک هفته یا بیشتر، گچ گیری یا آتل شما برداشته می شود و بینی جدید شما را اشکار می شود . ممکن است هنوز مقداری کبودی و تورم در اطراف بینی و چشم ها داشته باشید، اما باید شروع به بازگشت به فعالیت های عادی کنید. نتایج دائمی هستند مگر اینکه بینی خود را بشکنید یا آسیب ببینید .

هزینه ی عمل بینی بسته چقدر است؟

هزینه ی عمل بینی بسته نسبت به عمل بینی باز کمتر خواهد بود هزینه جراحی بسته بینی به عوامل مختلفی از جمله هزینه ی بیحسی یا بیهوشی عمومی ،تعداد جراحی ها ،پیوند بافت ،تجربه و مهارت پزشک ، جغرافیا یا محل انجام عمل ، عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی و…بستگی دارد .و در صورتی که جراحی بینی بسته فقط به دلایل زیبایی باشد، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد،ضمن تمامی موارد ذکر شده هزینه ی قبل و بعد از جراحی و آزمایشات را نباید فراموش کرد.

سخن آخر

به طور کلی عمل بینی بسته یک عمل حساس و پیچیده محسوب می شود که نیاز به تخصص بالای پزشک دارد چرا که ممکن است پزشک در حین عمل با چالش های مختلفی رو به شود ،مهارت و تخصص پزشک در جراحی بینی بسته از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ،مهارت پزشک می تواند احتمال بروز هرگونه عوارض و پیش امد را کاهش دهد و به صفر برساند.

در این مطلب به بررسی کامل جراحی بینی بسته پرداختبم. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید یا برای دریافت مشاوره از طریق شماره تماس های زیر با کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا ارتباط برقرار کنید. دکتر آرزو خوانساری نیا متخصص گوش، حلق و جراح زيبايی بينی می باشند؛ ایشان یکی از بهترین جراح گوش و جراح بینی در تهران هستند و توانستند از دانشگاه علوم پزشكی با اخذ رتبه ٢١٥ كشوری فارغ التحصيل شوند؛ دکتر خوانساری نیا دوره عمومی شان را سال 1386 با رتبه دوم به پایان رساندند؛ ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و زيبايی بينی شان را در دانشگاه علوم پزشكی تبريز به پایان رساندند؛ وی در بهترین کنگره ها و اجتماع های مختلف عضو بوده اند و توانسته اند افتخارات بسیار زیادی برای خود به ارمغان بیاورند؛ دکتر خوانساری نیا تجربه و سابقه بسیار درخشانی برای خود اخذ کرده اند.ايشان جز معدود جراحانی هستند كه از سبك فوق العاده پيشرفته “وی” درجراحي هاي خود استفاده ميكنند.

 

 • جراحی بینی بسته چگونه انجام می شود ؟
 • مزایای رینوپلاستی بسته چیست؟
 • معایب و خطرات رینوپلاستی بسته چه مواردی هستند؟
 • رینوپلاستی بسته چه تفاوتی با رینوپلاستی باز دارد؟
 • نکات بعد از جراحی بینی به روش بسته چه مواردی هستند؟
 • هزینه ی عمل بینی بسته چقدر است؟ 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button