جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

جراحی بینی به روش باز و بسته |تفاوت ها + کاندیدای مناسب هر روش

جراحی بینی یک روش جراحی زیبایی است که به منظور تغییر شکل و اندازه بینی در بسیاری از موارد انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند باعث بهبود شکل صورت فرد شود و در بسیاری از موارد می‌تواند بهبود عملکرد تنفسی بینی نیز داشته باشد. امروزه این جراحی به دو صورت باز و بسته انجام می‌گیرد و تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته از اهمیت زیادی برخوردار است.

ما در این مقاله که توسط گروه تحریریه دکتر خوانساری نگاشته شده است به تشریح هر دو روش پرداخته و تفاوت ها و افراد مناسب هر یک از این دوروش را بررسی خواهیم کرد پس لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مهم‌ ترین تفاوت جراحی بینی باز و بسته چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته در میزان دسترسی به داخل بینی و نحوه دسترسی به بافت‌های داخلی بینی می‌باشد.

در جراحی بینی باز، پوست و بافت‌های بین دو نوک بینی بریده می‌شوند و بخش‌های درونی آن مانند استخوان‌ها و غضروف‌ها باز شده و اصلاح می‌شوند. این روش، به جراح امکان دسترسی به بافت‌های عمیق‌تر داخلی بینی را فراهم می‌کند و خود باعث می‌شود که تغییرات دقیق‌تری در شکل و اندازه بینی ایجاد شود. در این روش، ممکن است به دلیل برش‌های بیشتر در پوست مدت زمان بهبودی بیشتر از جراحی بینی بسته باشد.

اما در جراحی بینی بسته، برش‌ها به صورت داخلی بین دو نوک بینی قرار می‌گیرد و تغییرات برای اصلاح فرم و اندازه بینی در داخل صورت انجام می‌شود. این روش باعث کاهش زمان بستری و بهبود سریع‌تر بیمار می‌شود.همچنین مدت زمان عمل بینی به روش بسته کمتر از جراحی به روش باز می‌باشد.

در نهایت، تفاوت جراحی بینی باز و بسته با توجه به نیاز شخص به تغییرات بینی، توصیه پزشک و سطح خودآگاهی شخص متفاوت است. بهتر است با یک جراح پلاستیک متخصص مشورت کنید تا بهترین راه حل برای شما در نظر گرفته شود.

آشنایی با عمل جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز، پزشک دسترسی بیشتری به قسمت‌های مختلف بینی داشته و می‌تواند با دقت بیشتری کار خود را انجام دهد. یکی دیگر از تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته این است که برای عمل‌های پیچیده‌تر جراحی بینی باز بسیار مناسب‌ می‌باشد. همچنین روند بهبودی در این نوع جراحی بین ۴ تا ۶ روز بوده که می‌تواند از معایب این عمل جراحی در نظر گرفته شود.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

آشنایی با عمل جراحی بینی بسته

در جراحی بینی به روش بسته، برش‌های کوچکتری نسبت به جراحی بینی باز بر روی پوست بینی انجام می‌شود. این برش‌ها در داخل بینی قرار می‌گیرند و اصلاحات لازم در شکل و اندازه بینی از طریق این برش‌ها صورت می‌گیرد.

در حالت کلی، جراحی بینی به روش بسته، برای افرادی که نیاز به تغییرات کوچک دارند و همچنین برای کسانی که نگران مدت زمان بهبود هستند، مناسب است.

قابلیت دید کمتر، نیاز به تکرار جراحی و طولانی بودن دوره نقاهت را می‌توان از معایب جراحی بینی به روش بسته دانست. همچنین دسترسی به تمام ساختار بینی، اصلاح شکل بینی، نتیجه دائمی و تعدیل مشکلات تنفسی را می‌توان از مزایای این روش محسوب کرد.

عمل جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

جراحی بینی به روش باز و بسته هر دو روش متداولی هستند که توسط جراحان پلاستیک برای اصلاح شکل و اندازه بینی استفاده می‌شوند. در نهایت برای هر بیمار باید با توجه به وضعیت فردی، روش مناسب تعیین شود.

در تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته، جراحی بسته زمان بهبودی کوتاه‌تری نسبت به جراحی باز دارد ولی در جراحی بینی به روش باز دسترسی برای تغییر در فرم بینی بیشتر است. همچنین اگر بینی فرد بیمار نیاز به تغییرات زیادی برای زیبایی و یا حتی مشکل پزشکی مانند مشکلات تنفسی داشته باشد، با عمل جراحی بسته این موارد انجام نمی‌شود.

کاندید عمل باز و بسته
کاندید عمل باز و بسته

چه کسانی کاندیدای عمل جراحی بینی باز هستند؟

عمل جراحی بینی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های زیبایی می‌باشد. اما قبل از این تصمیم بهتر است بدانید از کدام روش جراحی می‌توانید نتیجه بهتری دریافت کنید.

اگر شما بینی بزرگی دارید و نیاز به تغییرات زیادی دارد تا زیبایی دلخواه را به دست آورید، بهتر است از جراحی بینی به روش باز استفاده کنید. همچنین اگر بینی شما غضروفی است و یا می‌خواهید عمل ترمیم بینی انجام دهید، شما جز افرادی هستید که عمل جراحی بینی باز برای شما مناسب می‌باشد.

چه کسانی کاندیدای عمل جراحی بینی بسته هستند؟

یکی دیگر از مواردی که می‌توان آن را تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته دانست، توجه به سن افراد می‌باشد. بنابراین اگر در سن بالاتر قصد عمل دارید ، جراحی بینی به روش بسته برای شما مناسب است. زیرا خونریزی ندارد و همچنین برش‌های کمتری روی بینی ایجاد می‌شود.

بعلاوه این روش برای بیمارانی که بینی‌هایشان در حد متوسط تا پیچیده هستند و نیاز به تغییرات بزرگ ندارند، بسیار مناسب است.

نکات مراقبتی در جراحی بینی به روش باز و بسته چگونه است؟

مراقبت در جراحی بینی به روش باز و بسته در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اما در هر دو روش، بعد از عمل جراحی، باید نکات مراقبتی زیر را رعایت کرد:

  • استفاده از آب ولرم یا یخ در منطقه بینی: بعد از عمل جراحی، باید از آب ولرم یا یخ استفاده کنید تا التهاب و بروز خونریزی را کاهش دهید.
  • استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک: پزشک معالج شما ممکن است قرص‌های ضد التهاب و آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. باید دقیقاً بر اساس دستورات پزشک مصرف کنید.
  • پایین نگه داشتن سر و استراحت کافی: برای کاهش تورم و التهاب، باید سر خود را در حین استراحت پایین نگه دارید.
  • جلوگیری از خوردن غذاهای سخت، گرم و اسیدی: برای کاهش درد و التهاب باید از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.
  • جلوگیری از شستشوی صورت تا زمان درمان کامل: باید از شستشوی صورت خود در ناحیه بینی جلوگیری کنید تا از عفونت پیش‌گیری شود.

همچنین باید حتماً با پزشک خود درباره هرگونه سوالی که در مورد مراقبت‌های پس از جراحی دارید، مشورت کنید.

عمل جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

هیچ روش عمل جراحی بینی به تنهایی بهترین نیست، زیرا این وابسته به شرایط فردی افراد مختلف است. برای برخی از افراد، جراحی باز دسترسی بیشتری به بافت‌های بینی فراهم می‌کند و بهبودی بیشتری در شکل و عملکرد بینی آنها را به همراه دارد.

برای دیگران، جراحی بینی بسته می‌تواند گزینه بهتری باشد، زیرا این روش کمتر از جراحی باز باعث خونریزی، سوراخ شدن و درد شدید می‌شود و زمان بهبودی کمتری نیاز دارد. به هر حال برای انتخاب روش بهتر، باید تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته را در نظر بگیرد.

آنچه باید در مورد جراحی بینی به روش باز و بسته بدانید

اصلی‌ترین تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته ، محل برش در ناحیه بینی است. باید توجه داشت که هر دو روش جراحی بینی با دقت بالا و تکنیک‌های پیشرفته انجام می‌شوند و چگونگی انجام عمل و تصمیم‌گیری نهایی برعهده پزشک معالج خواهد بود.

در این مقاله توانسته باشیم به برخی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم اگر سوالات بیشتری در مورد تفاوت جراحی بینی باز و بسته دارید یا یا به طور کلی نگرانی در مورد این عمل دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با دکتر آرزو خوانساری نیا با ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و نوبت جراحی بینی با کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button