جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

بهترین سن برای عمل بینی چه زمانی است؟

سن عمل بینی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

بهترین سن برای عمل بینی چه زمانی است؟ این موضوع یکی از سؤالات مهم کسانی است که از فرم بینی خود رضایت ندارند و می‌خواهند عمل زیبایی بینی را انجام دهند. در این مقاله قرار است به سؤال بهترین سن برای عمل زیبایی بینی پاسخ دهیم؛ بنابراین خواندن این مقاله را از دست ندهید.

عمل بینی در سن نوجوانی و بلوغ
عمل بینی در سن نوجوانی و بلوغ

عمل بینی در سن نوجوانی و بلوغ

یکی از دوره‌های مهم زندگی هر فردی همان دوران نوجوانی و بلوغ است. در این دوره افراد هم از نظر ظاهری و هم از نظر شخصیتی تغییراتی زیادی را تجربه می‌کنند. در این دوره چیزی که بیشتر از همه در نظر نوجوانان بزرگ جلوه می‌کند، اندازه بینی است. به همین دلیل نوجوانان می‌خواهند با بهترین سن برای عمل بینی آشنا شوند. پزشکان معتقد هستند که رشد بخش میانه صورت بعد از سن ۱۸ سالگی متوقف می‌شود. به همین دلیل وقتی افراد قبل از سن بلوغ اقدام به عمل جراحی زیبایی بینی کنند به شدت از نتیجه عمل ناراضی خواهند بود؛ چرا که روند رشد بینی و تغییرات صورت در دوره بلوغ بسیار قابل توجه است. از طرفی دیگر تصمیماتی که در این بازه سنی حساس گرفته می‌شوند معمولاً از روی احساس هستند و همین موضوع باعث پشیمانی افراد می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند نوجوانانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند یا در سن بلوغ هستند تصمیم خود را برای عمل بینی به تعویق بیندازند. با این حال حداقل سن برای عمل بینی از نظر پزشکان برای دخترها و پسرها متفاوت است. بهترین سن برای عمل بینی دختران ۱۶ سالگی و بهترین سن برای عمل جراحی بینی پسرها ۱۸ سالگی است. شرایط خاصی وجود دارد که افراد مجبور می‌شوند در دوره بلوغ بینی خود را عمل کنند که به شرح زیر هستند:

  • تصادف و شکستگی بینی
  • انحراف شدید و مشکل در تنفس
  • مسدود بودن بینی
  • پولیپ شدید بینی
عمل بینی در سن بزرگسالی
عمل بینی در سن بزرگسالی

عمل بینی در سن بزرگسالی

بزرگسالی یکی از دوره‌های مهمی است که صورت و سایر اندام‌های بدن رشد خود را کرده‌اند. مهم این است که شما بزرگسالی را چه بازه سنی خاصی در نظر می‌گیرید. 20 تا 50 سالگی بهترین سن برای عمل بینی در دوره بزرگسالی است. در بزرگسالی ممکن است شما دچار افتادگی نوک بینی شوید که با جراحی این موضوع اصلاح می‌شود. در این بازه سنی بدن شما هنوز می‌تواند به خوبی خودش را بهبود ببخشد. به همین دلیل تا قبل از ۶۰ سالگی باید برای جراحی زیبایی بینی اقدام کنید. با افزایش سن سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند به اندازه وقتی که ۲۰ یا ۳۰ ساله بوده‌اید زخم‌ها را سریع ترمیم کند. این موضوع زمان می‌برد و شاید نیاز به مراقبت‌های خاصی داشته باشید. عمل بینی در سن بزرگسالی مشکلی ندارد ولی نگذارید خیلی دیر شود تا دوره نقاهت کوتاهی را تجربه کنید.

ماندگاری عمل بینی در کدام سن مناسب‌تر است؟

در بررسی بهترین سن برای عمل بینی نمی‌توان در مورد ماندگاری جراحی بینی به طور قطع صحبت کرد چرا که عوامل مهمی در این رابطه نقش دارند. جراحی زیبایی بینی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای بهبود ساختار بینی است. کسانی که خود را برای این عمل آماده می‌کنند باید بدانند ماندگاری عمل بینی تقریباً دائمی است. به طور کلی ماندگاری عمل بینی از سن ۱۸ تا ۴۰ سال است. در این بازه زمانی در بدن کلاژن کافی وجود دارد و رشد استخوان‌ها و غضروف‌ها تکمیل شده‌اند. البته این موضوع بسته به ژنتیک فرد و ساختار صورت هر کسی می‌تواند متفاوت باشد.

ماندگاری عمل زیبایی بینی برای سنین زیر بلوغ یا دوره بلوغ پایین است. افرادی که قبل از ورود به ۱۸ سالگی عمل زیبایی بینی انجام می‌دهند مجبور به انجام عمل‌های ترمیمی می‌شوند. برخی از پزشکان بر این باور هستند که ماندگاری عمل بینی در سنین 20 تا 30 سالگی مناسب‌تر خواهد بود.

آیا عمل بینی در نوجوانی قابل بازگشت است؟

برخی نگران این هستند که اگر در دوره نوجوانی و بلوغ عمل زیبایی بینی انجام دهند دوباره بینی‌شان به حالت قبل یا حتی بدتر از آن برگردد. متأسفانه این موضوع به دلیل رشد بینی در دوران بلوغ و نوجوانی رخ می‌دهد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند تا وقتی که رشد بینی یک نوجوان تکمیل نشده است فرد نباید به سمت عمل زیبایی بینی کشیده شود. همان‌طور که گفتیم معمولاً افراد بعد از عمل زیبایی در دوره بلوغ و نوجوانی مجبور به عمل‌های ترمیمی می‌شوند. این موضوع روی سلامتی و هزینه‌های آن‌ها تأثیر منفی زیادی دارد. لازم است که در این دوره نوجوانان مشاوره‌های تخصصی را پشت سر بگذارند و از انجام اقدامات احساسی برای عمل بینی خودداری کنند.

آیا امکان عمل انحراف، شکستگی و یا قوز بینی در نوجوانی وجود دارد یا باید صبر کرد؟

در بررسی بهترین سن برای عمل بینی باید بدانید که انجام این عمل زیر ۱۸ سال می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد. عوارضی مانند بیهوشی، نارضایتی از شکل بینی به دلیل رشد استخوان‌ها و غضروف‌های بینی، ورم بینی و مواردی این چنینی می‌تواند تنها بخشی از عوارض عمل زیبایی بینی در دوره نوجوانی و بلوغ باشد.

برخی از نوجوانان دارای انحراف بینی و قوز بینی هستند که این دو مورد ارتباط مستقیمی با ژنتیک دارد. برخی دیگر نیز به دلیل سوانح مختلف دچار شکستی‌های خفیف تا شدید می‌شوند. پزشکان توصیه می‌کنند اگر این موارد تا حدی برای فرد قابل تحمل است نباید به سمت عمل زیبایی بینی برود.

تنها وقتی که این موضوع تنفس، آرامش و خواب فرد را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد عمل بینی می‌تواند صورت بگیرد. معمولاً پزشکان حرفه‌ای تا زمانی که مشکلات انحراف، شکستگی یا قوز بینی مانع بزرگی برای فرد ایجاد نمی‌کنند بهترین سن برای عمل انحراف بینی در دختران را تا ۱۶ سالگی و برای پسران تا ۱۸ سالگی به تعویق می‌اندازند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین سن برای عمل بینی پرداختیم. به این نتیجه می‌رسیم که بهترین بازه سنی از ۱۸ تا ۵۰ سالگی است. در این زمان استخوان‌های بینی و غضروف فرد به اندازه کافی رشد کرده‌اند و بدن نیز وضعیت خوبی برای گذراندن دوره نقاهت دارد؛ بنابراین اگر در سن بلوغ هستید تحت تأثیر جریان‌های مختلف برای عمل بینی قرار نگیرید. تا زمانی که عمل بینی در دوره نوجوانی و بلوغ ضرورتی ندارد آن را به تعویق بیندازید تا بعداً احساس پشیمانی نکنید. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا همکاران ما در کلینیک آرزو خوانساری نیا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

بهترین سن برای عمل بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button