جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

انواع روش‌های جراحی انحراف بینی

بهترین جراح بینی فانتزی در تهران
زمان مطالعه: 6 دقیقه
Rate this post

 در میان افراد اعم از آقایان و خانم‌ها گاهی شاهد انحراف استخوان در بینی فرد هستیم. به طور معمول انحراف بینی در این‌گونه افراد یا از زمان تولد و یا در اثر برخورد ضربه و حوادث طبیعی اتفاق افتاده است. جراحی انحراف بینی به‌منظور رفع این ایراد و عارضه است که در آن پزشک طی عمل اقدام به رفع آن می‌کند. گاهی افرادی که دچار انحراف بینی شدید هستند به مشکلات تنفسی نیز دچار می‌شوند. افرادی که از عارضه انحراف بینی رنج می‌برند تنها می‌توانند با عمل بینی اقدام به رفع این مشکل کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در زمینه جراحی انحراف بینی و موارد مربوط به آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

انحراف بینی چیست؟

 بینی انسان توسط یک دیواره از جنس غضروف و استخوان به ۲ سوراخ مجزا تقسیم می‌شود. این دیواره تیغه بینی یا سپتوم نام دارد. زمانی که سپتوم به یک طرف بینی متمایل می‌گردد درواقع انحراف بینی یا همان انحراف سپتوم به وجود می‌آید. همان‌طور که گفته شد این عارضه در بعضی از افراد ارثی و در بعضی دیگر در اثر حوادث طبیعی یا آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود. افرادی که دچار انحراف بینی هستند یکی از مجراهای بینی آن‌ها اندازه بسیار کوچک‌تری نسبت به دیگری دارد. به همین دلیل این افراد از مشکلات تنفسی نیز رنج می‌برند این عارضه ممکن است با درد و خون‌ریزی‌های پی‌درپی از بینی همراه باشد.

 نشانه‌های انحراف بینی

 در افرادی که از عارضه انحراف بینی رنج می‌برند علایم و نشانه‌هایی وجود دارد. این نشانه‌ها شامل اختلالات تنفسی، خوروپف کردن، مشکلات سینوسی، خون‌ریزی مکرر از بینی و افزایش ترشحات در پشت حلق و گلو است. افراد می‌توانند از طریق بررسی این علایم در خود و یا با بهره‌گیری از معاینه آندوسکوپی توسط جراح، انحراف سپتوم یا تیغه بینی خود را تشخیص دهند. در مواردی نیز جراح با استفاده از تجویز سی‌تی‌اسکن انحراف بینی را به‌طورقطعی تشخیص می‌دهد.

 

عمل انحراف بینی چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی انحراف بینی حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. در مرحله اول با درنظرگرفتن شرایط جسمی بیمار و وضعیت او، پزشک جراح از روش بیهوشی یا بی‌حسی موضعی به‌منظور آماده‌سازی بیمار و شروع جراحی استفاده می‌کند. پس از آن پزشک جراح بینی را از یک سمت برش داده تا امکان دسترسی به تیغه بینی را داشته باشد. سپس غشای مخاطی که به‌عنوان محافظ تیغه عمل می‌کند را بالا برده و موقعیت تیغه را اصلاح می‌کند. با انجام عمل جراحی انحراف بینی یا سیتوپلاستی که معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود، پزشک موانعی چون غضروف یا قطعه‌های اضافی استخوان را برداشته و درنهایت اقدام به تغییر وضعیت غشای مخاطی می‌کند.

 اقدامات لازم قبل‌ و بعد از عمل جراحی انحراف بینی

 فرد متقاضی عمل جراحی انحراف بینی باید پزشک جراح خود را در جریان حساسیت‌های دارویی یا بیماری‌های زمینه‌ای خود بگذارد. همان‌طور که گفته شد پزشک جراح از ۲ روش بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی برای فرد استفاده می‌کند. درصورتی‌که فرد قرار است تحت بیهوشی قرار بگیرد، نباید به مدت ۱۲ ساعت قبل از عمل چیزی خورده یا نوشیده باشد. در صورت انجام بیهوشی فرد باید در روز جراحی ناشتا باشد.

 فرد باید با صلاحدید پزشک استفاده برخی از داروها مانند آسپرین، داروهای رقیق‌کننده خون یا ایبوپروفن را تا ۲ هفته قبل و بعد از عمل کنار بگذارد. استفاده از این داروها مدتی قبل و بعد از عمل باعث افزایش احتمال خون‌ریزی در هنگام عمل یا بعد از آن خواهد شد. فرد باید به مدت چند هفته از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین یا حرکات ورزشی هوازی مانند دویدن یا برداشتن وزنه و غیره خودداری کند. انجام فعالیت‌های سنگین باعث افزایش فشارخون و خون‌ریزی شدید در فرد می‌شوند. فرد باید تا زمان کاهش تورم از انجام این فعالیت‌ها خودداری کند. تا ۳ روز پس از عمل فرد نباید ترشحات بینی را با فشار خالی کند.

 تا مدتی پس از عمل جراحی انحراف بینی، به‌منظور عدم تماس و فشار لباس‌ها به بینی، بیمار می‌تواند از لباس‌های دکمه‌دار و جلوباز استفاده کند. پس از جراحی انحراف بینی فرد باید در وقت خواب سر را کمی بالاتر از قفسه سینه قرار دهد. انجام این کار به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند. باتوجه‌به این‌که انجام بیهوشی فرد را دچار خواب‌آلودگی می‌کند، توصیه می‌شود تا زمان ازبین‌رفتن اثر بیهوشی، بیمار از نشستن پشت فرمان ماشین و رانندگی خودداری کند.

افراد می‌توانند در روز عمل با یکی از اعضای خانواده به‌عنوان همراه به کلینیک مراجعه کنند تا پس از جراحی، بیمار را تا منزل همراهی کند. بیمار می‌تواند باگذشت مدتی پس‌از انجام عمل انحراف بینی، پانسمان داخل بینی را با مراجعه به پزشک از بینی خارج کند. بهتر است فرد تا مدتی در محیط‌های پررفت‌وآمد حضور نداشته باشد تا احتمال وارد آوردن هرگونه فشار یا ضربه به بینی کاهش یابد.

تا زمان بهبودی کامل فرد نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرد. رعایت اصول تغذیه سالم و مصرف انواع نوشیدنی‌ها و مایعات و همچنین غذاهای نرم تا زمان بهبودی کامل پس از جراحی انحراف بینی به بیمار توصیه می‌شود. توصیه می‌شود بیمار روزانه ۳ مرتبه بینی خود را با محلول سالین شستشو دهد. انجام این عمل روند بهبود زخم‌های ناشی از جراحی انحراف بینی را تسریع می‌بخشد.

عوارض عمل جراحی انحراف بینی

 به‌طورکلی درصورتی‌که فرد در زمینه انتخاب کلینیک و پزشک جراح، انتخاب درست و مناسبی را انجام دهد، جراحی انحراف بینی عوارض به‌خصوصی نخواهد داشت. برخی از عوارض عمل پس از جراحی بروز کرده و در کوتاه‌مدت بهبود می‌یابند. این عوارض شامل درد، تورم یا کبودی است که باگذشت زمان برطرف می‌شوند. گاهی نیز در اثر انتخاب نادرست جراحی و کلینیک معتبر و اتفاقات احتمالی، فرد از نتیجه جراحی رضایت ندارد. در این صورت پزشک اقدام به جراحی ثانویه می‌کند. از جمله عوارض احتمالی که در عمل انحراف بینی به‌ندرت پیش می‌آید می‌توان به مواردی از قبیل: تغییرات ناخوشایند در شکل بینی، تغییر رنگ در پوست بینی، سوراخ در تیغه بینی، به‌جا ماندن جای بخیه یا اسکار، کم‌شدن حس بویایی و خون‌ریزی اشاره کرد.

 آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد؟

 پزشک جراح در حین انجام عمل جراحی انحراف بینی بخیه‌های کوچکی را بین ۲ سوراخ بینی استفاده می‌کند. در پایان عمل نیز پزشک جراح از بخیه‌های جذبی در محل جراحی استفاده می‌کند. باگذشت ۶ روز پس از جراحی، پزشک اقدام به برداشتن بخیه‌ها و چسب زدن می‌کند. درنهایت در روز هشتم پس از جراحی پزشک جراح تمام بخیه‌ها را برمی‌دارد.

 آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می‌شود؟

 به‌طورکلی باید گفت جراحی انحراف بینی بیشتر باهدف درمانی برای فرد انجام می‌شود. در این عمل پزشک جراح تنها بر درمان اختلال تنفسی فرد تمرکز می‌کند. عمل  انحراف بینی بیشتر مناسب افرادی است که از انحراف شدید بینی و بروز مشکلات تنفسی رنج می‌برند. این نوع عمل جراحی  غیر از رفع انحراف و بهبود تنفس، تغییرات زیادی در ظاهربینی فرد ایجاد نمی‌کند.

 فواید عمل جراحی انحراف بینی یا عمل سیتوپلاستی

 جراحی انحراف بینی یا سیتوپلاستی دارای فواید و مزیت‌هایی برای فرد است. با انجام این عمل بسیاری از مشکلات فرد که در اثر انحراف تیغه بینی به وجود آمده بود برطرف می‌شود. این فواید عبارت‌اند از:

  •  کاهش عفونت‌های سینوسی

 از جمله مشکلاتی که در اثر انحراف بینی در فرد به وجود می‌آید عفونت‌های سینوسی است. با انجام عمل جراحی انحراف بینی، مجراهای بینی باز شده و تخلیه صورت می‌گیرد. درنتیجه عفونت سینوسی در فرد برطرف می‌شود.

  •  بهبود کیفیت خواب

 افرادی که از انحراف بینی رنج می‌برند، با توجه به مشکلات تنفسی دچار مشکلات خواب نیز می‌شوند. با انجام جراحی انحراف بینی خواب بیمار نیز بهبود می‌یابد.

  •  بهبود تنفس

 به دنبال انجام عمل و عبور جریان هوا، تنفس و آرامش بیمار نیز بهبود می‌یابد.

  •  بهبود حس بویایی در فرد

باتوجه‌به بهبود تنفس بیمار پس از انجام جراحی انحراف بینی، حس بویایی فرد نیز بهبودیافته و بوها را بهتر احساس خواهد کرد.

 انجام عمل جراحی انحراف بینی به همراه عمل زیبایی

 تعدادی از بیماران تمایل دارند تا علاوه بر رفع انحراف بینی جراحی زیبایی نیز انجام دهند. این نوع جراحی با نام سپتورینوپلاستی شناخته می‌شود. در این عمل پزشک، ترکیبی از عمل زیبایی بینی و عمل انحراف بینی را ارائه می‌دهد. این عمل علاوه بر مزیت‌های عمل انحراف بینی؛ مانند بهبود خواب، تنفس، عفونت سینوسی و بویایی، مزیت‌های زیبایی بینی را نیز برای فرد به همراه دارد. امروزه عمل سپتورینو پلاستیی عمل رایج است که مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. از جمله مزیت‌های این عمل می‌توان به رفع کجی بینی، تغییر بینی به بهترین شکل، رفع گرفتگی بینی و درمان خروپف اشاره کرد.

 نحوه پانسمان در جراحی انحراف بینی

 در جراحی انحراف بینی هنگام پانسمان، پزشک موقتاً ورقه‌های سیلیکونی را در ۲ سمت تیغه بینی قرار می‌دهد. این عمل باهدف جلوگیری از بازگشت انحراف بینی و چسبندگی انجام می‌شود. ورقه‌های سیلیکونی به مدت ۳ هفته به این شکل وجود دارند و پس از گذشت این مدت توسط جراح بیرون آورده می‌شوند.

 در این مقاله به بررسی جراحی انحراف بینی و موارد مربوط به آن پرداخته شد. درصورتی‌که فرد پزشک و کلینیک معتبری را برای انجام این عمل را انتخاب کند، می‌توان گفت که این نوع از جراحی، عوارض چندانی به دنبال نخواهد داشت. با توجه‌ به این‌ که عمل انحراف بینی یک عمل درمانی به‌حساب می‌آید افراد می‌توانند از بیمه تکمیلی به‌منظور پرداخت هزینه‌های عمل استفاده کنند.

 هزینه عمل انحراف بینی

 به‌طورکلی هزینه عمل انحراف بینی تحت‌تأثیر عواملی چون هزینه‌های کلینیک، نوع درمان، دستمزد پزشک  و … است.  باتوجه‌به این موارد هزینه عمل جراحی انحراف بینی در میان پزشکان و کلینیک‌های متنوع متفاوت خواهد بود. باتوجه‌به این‌که عمل انحراف بینی یک عمل درمانی است و باهدف زیبایی انجام نمی‌شود، می‌توان از بیمه تکمیلی به‌منظور پرداخت هزینه‌های این عمل استفاده کرد. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال با ما در بخش نظرات در میان بگذارید یا برای دریافت مشاوره از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا ارتباط برقرار کنید.

 

  •  عمل انحراف بینی به چه صورت انجام می‌شود؟
  •  عوارض عمل جراحی انحراف بینی چیست؟
  •  آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button