جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

کورتون پس از عمل زیبایی بینی

تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی، به عنوان یکی از روش‌های موثر در کاهش التهاب و تورم ناشی از جراحی بینی شناخته شده است. دکتر آرزو خوانساری در این مقاله، به بررسی علل، مزایا و معایب این روش پرداخته و نگاهی به اثرات آن بعد از جراحی زیبایی بینی خواهد داشت.

کورتون چیست؟ 

کورتون یا کورتیکواستروئیدها به عنوان گروهی از هورمون‌های طبیعی یا داروهای مصنوعی با اثرات مشابه هورمون‌های کورتیکواستروئیدی که در بدن انسان تولید می‌شوند، شناخته می‌شوند. این هورمون‌ها به صورت طبیعی در قشر بیرونی غده آدرنال تولید می‌شوند.

وظایف کورتون‌ها

 

 1. کنترل التهاب: کورتون‌ها به عنوان مهمترین مولکول‌های ضد التهابی در بدن شناخته می‌شوند. آن‌ها موجب کاهش واکنش‌های التهابی در بدن می‌شوند.
 2. منظم کردن سطوح قندهای خونی: کورتون‌ها موجب افزایش سطوح قندخون (گلوکز) شده و بدن را برای مصرف انرژی آماده می‌کنند.
 3. تعدیل سیستم ایمنی: هورمون‌ها ممکن است در تعدیل و کنترل سیستم ایمنی بدن نقش داشته باشند و در برخی موارد به عنوان مهارکننده این سیستم عمل کنند.
وظایف کورتون_ها
وظایف کورتون_ها

فوائد کورتون ها در علم پزشکی

 1. درمان التهابات: کورتون‌ها به عنوان داروهای ضد التهابی و ضد حساسیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به کاهش التهابات و واکنش‌های حساسیتی مانند آلرژی کمک می‌کنند.
 2. بیماری‌های خود ایمنی: در برخی بیماری‌هایی که به عنوان بیماری‌های خود ایمنی شناخته می‌شوند (وقوع واکنش‌های ایمنی علیه اجزاء بدن)، کورتون‌ها ممکن است به عنوان داروهای کنترل کننده استفاده شوند.

استفاده از تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی باید تحت نظارت پزشک و با دقت انجام شود، زیرا مصرف طولانی‌مدت یا در مقادیر زیاد، ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی مانند آسیب به استخوان‌ها، ضعف سیستم ایمنی، و اختلالات گوارشی شود.

علل تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی

 1. کاهش التهاب و تورم: یکی از عوارض متداول پس از عمل جراحی زیبایی بینی، تورم و التهاب است. کورتیکوستروئیدها با کاهش واکنش‌های التهابی بدن موجب کاهش تورم و التهابات پس از جراحی می‌شوند.
 2. کاهش علائم برخی مشکلات پس از جراحی: این تزریق می‌تواند علائم مانند خونریزی، درد و سایر مشکلات پس از جراحی را کاهش دهد و به بهبود سریع‌تر بیمار کمک کند.

مزایا:

 1. کاهش تورم و التهاب: تزریق کورتون می‌تواند به طور موثری کمک کند تا زمان بازیابی پس از جراحی زیبایی بینی کوتاه‌تر شود.
 2. کاهش علائم ناراحت‌کننده: می‌تواند در کاهش درد، سرفه، و خونریزی پس از عمل جراحی موثر باشد.

معایب

 1. عوارض جانبی: استفاده از کورتیکوستروئیدها ممکن است عوارض جانبی مانند عفونت، تحریک پوست، تغییرات در رنگ پوست و یا تضعیف سیستم ایمنی را به همراه داشته باشد.
 2. تاثیرات طولانی مدت: استفاده بلندمدت از کورتیکوستروئیدها ممکن است به مشکلاتی مانند نوروپاتی، نازک شدن پوست و آسیب به بافت‌های پوستی منجر شود.
علل تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی
علل تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی

زمان تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی

 

 1. پس از عمل جراحی:
  • زمان دقیق: معمولاً تزریق کورتون به صورت فوری یا در چند روز اول پس از عمل جراحی زیبایی بینی صورت می‌گیرد.
  • هدف: کاهش التهاب و تورم پس از جراحی و ارتقاء فرآیند بازیابی.
 2. در مواقع نیاز:
  • در برخی موارد، پزشک ممکن است تزریق کورتون را در طول فرآیند بهبود و درمان برای مدت طولانی‌تری تجویز کند. این ممکن است بر اساس پیشرفت فیزیکی و نیازهای بیمار تعیین شود.

تعداد دفعات تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی

 1. یکبار تزریق:
  • ممکن است پزشک در روز های ابتدایی پس از جراحی، یک بار تزریق کورتون را توصیه کند تا به کنترل تورم و التهابات کمک کند.
 2. تزریق‌های تکراری:
  • اگر نیاز به کنترل بهتر التهاب و تورم بعد از جراحی باشد یا در صورتی که نتایج تزریق اولیه موثر نباشد، پزشک ممکن است تزریق‌های تکراری کورتون را تجویز کند.

افراد نیازمند به تزریق کورتون

 1. بیماران با تورم شدید و واکنش‌های التهابی قوی:
  • افرادی که دارای تورم شدید پس از جراحی بینی هستند یا واکنش‌های التهابی قوی دارند، ممکن استنیاز به تزریق کورتون داشته باشند.
 2. بیمارانی که پس از جراحی زیبایی بینی، روند بهبودی طبیعی را طی نمی کنند:
  • افرادی که روند بهبودی مناسبی را پس از عمل جراحی، تجربه نمی کنند، ممکن است نیاز به تزریق کورتون داشته باشند تا فرآیند بازیابی آن‌ها را تسریع کند.
افراد نیازمند به تزریق کورتون
افراد نیازمند به تزریق کورتون

نحوه انجام تزریق کورتون

نحوه انجام کورتون پس از عمل زیبایی بینی معمولاً به این صورت است:

 1. تزریق موضعی: پزشک ممکن است، کورتون را به ناحیه ای از بینی تزریق کند که بیشترین تورم و التهاب را دارد.
 2. معیارهای بهداشتی: قبل از انجام تزریق، نواحی پوستی که قرار است تزریق شود، باید به دقت آماده و تمیز شوند.
 3. مواد ضد عفونی: پزشک ممکن است قبل از تزریق، موادی مانند الکل یا مواد ضد عفونی دیگر را بر روی ناحیه تزریق استفاده کند تا احتمال عفونت را کاهش دهد.
 4. تزریق کورتون: سپس، کورتون به صورت تزریق به ناحیه متورم بینی و با استفاده از سوزنی نازک به ناحیه متورم یا التهابی از طریق پوست تزریق می‌شود. این فرآیند توسط پزشک یا پرستار با دقت انجام می‌شود.
 5. پس از تزریق: پس از تزریق، بایستی که فرد استراحت کرده و ناحیه تزریقی را از تحریک و یا عفونت محافظت کند .

سخن آخر

 تزریق کورتون پس از عمل زیبایی بینی یک روش موثر برای کاهش التهاب و تورم است. این فرآیند ممکن است به شما کمک کند تا بازیابی پس از عمل جراحی بینی سریع‌تری داشته باشید و عوارض ناشی از التهابات را کاهش دهید. اما باید توجه داشت که همواره مشورت با پزشک معالج خود دارای اولویت است.

وی می‌تواند بر اساس وضعیت شخصی شما و نیازهای خودتان شما را راهنمایی کند و تصمیمات بهتری را در خصوص استفاده یا عدم استفاده از این روش بگیرید. اطمینان از رعایت بهداشت و نکات پس از تزریق نیز بسیار حیاتی است تا احتمال عفونت یا مشکلات دیگر کاهش یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button