جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

مراقبت‌های قبل از جراحی بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی شامل موارد بسیاری می شود.
زمان مطالعه: 6 دقیقه
Rate this post

مراقبت‌های قبل از جراحی بینی شامل یک سری از قواعد و دستوراتی است که توسط متخصص مربوطه برای جلوگیری از موارد ناخواسته احتمالی، به افرادی که قصد جراحی زیبایی بینی دارند، توصیه می شود. این مراقبت ها عمدتا پیرامون عدم مصرف دخانیات و صرف وعده‌های غذایی سبک پیش از عمل است؛ همچنین برخی از پرهیزهای دارویی و مراقبت های پزشکی نیز برای برخی از افراد دارای شرایط خاص، در دسته مراقبت های قبل از عمل بینی قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل شما عزیزان را با مراقبت‌های قبل از جراحی بینی آشنا کنیم و پیرامون هر آن چه سبب بهتر شدن وضعیت شما پیش از عمل بینی می شود و کمکی به بهتر بودن نتیجه عمل بینی تان می کند را معرفی کنیم.

مهمترین مراقبت‌های قبل از جراحی بینی

همواره بهتر است پیش از انجام هر کاری به مواردی که سبب بهتر شدن آن اقدام می شود، توجه کافی شود و شرایط مناسب برای هر کاری پیش از شروع از سوی افراد در نظر گرفته شود. این اقدام سبب بهبودی شرایط در حین انجام کار و بهینگی حداکثری پس از انجام اقدام می شود. عمل جراحی بینی یکی از این اقداماتی است که نیاز به مراقبت های قبل و حین عمل دارد. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می تواند از بروز عوامل ناخواسته و تهدید کننده جلوگیری کرده و بهترین نتیجه را از عمل بینی نصیب فرد کند. در زیر می توانید مهمترین مراقبت های قبل از جراحی بینی را به صورت کامل مشاهده کنید:

 • مراقبت‌های دارویی: پیش از عمل یعنی زمانی که اولین جلسات ملاقات با پزشک متخصص خود را دارید لازم است تا از ایشان را از داروهایی که مصرف می‌کنید مطلع سازید تا بهترین تصمیم پیرامون مصرف داروهایی که اختلالات پزشکی با عمل بینی ایجاد می کنند، از سوی متخصص گرفته شود. مصرف آسپرین ها می توانند مشکلات زیادی را در روز عمل برای فرد ایجاد کنند. آسپرین سبب رقیق شدن خون می شود و همین امر بند آمدن یا قطع خونریزی را با اختلال مواجه می کند.
 • مراقبت‌های دخانی: مصرف سیگار و یا سایر مواد مخدر پیش از عمل بینی به شدت برای بیماران منع می شود. این امر به این دلیل است که مصرف مواد دخانی یا مخدر سبب می شود تا تورم ناشی از عمل جراحی بینی تا مدت ها باقی بماند و نتیجه عمل بواسطه مصرف سیگار یا مواد مخدر، به صورت دلخواه و مطلوب حاصل نشود.
 • مراقبت‌های غذایی: عامل مهم دیگری که هر فرد قبل از عمل جراحی بینی می بایست به آن دقت و توجه ویژه کند، مراقبت های غذایی است. استفاده از یک برنامه غذایی مناسب و مفید می تواند تاثیر بسزایی در آرامش دستگاه گوارش در روز عمل و قبل از آن داشته باشد. عدم توجه به این مورد می تواند تبعات سختی برای فرد به ارمغان بیاورد.
 • مراقبت‌های بهداشتی: بهتر است پیش از عمل جراحی بینی، بهداشت کامل با گرفتن یک دوش ساده و استفاده از مواد ضد عفونی کننده از سوی فرد انجام شود تا بدن در بهترین حالت و با پاکیزگی کامل برای عمل آماده شود. عدم استفاده از مواد شوینده حساسیت زا و یا مصرف کرم ها و فرآورده های زیبایی و آرایشی قبل از عمل بینی بسیار مهم است.
 • تحویل اشیاء قیمتی : پیش از شروع عمل و قبل از ورود به اتاق عمل هر فرد می بایست کلیه زیورآلات و اشیاء گرانبهای خود را در آورده و بدون این وسایل در بیمارستان حاضر شود. داشتن دغدغه و استرس برای سپردن اشیاء گران قیمتی که به همراه بیمار است می تواند بر روی عمل و بهبودی زخم ها پس از عمل تاثیر بسزایی داشته باشد.
 • آماده کردن مدارک: در این مورد لازم است تا فرد کلیه مدارک و آزمایشات پزشکی و سوابق درمانی که قبلا داشته و به رویت پزشک مورد نظر خود رسانده را روز عمل نیز به همراه داشته باشد. این امر می تواند یاریگر تیم پزشکی برای گرفتن تصمیمات بهتر برای دستیابی به وضعیت مطلوب تر برای افراد شود.
نکاتی که باید قبل از جراحی بینی بدانید
نکاتی که باید قبل از جراحی بینی بدانید

نکاتی که باید قبل از جراحی بینی بدانید

بهتر است پیش از رفتن به بیمارستان برای عمل زیبایی بینی، برخی از نکاتی را که بسیار مهم هستند و می بایست به آن ها توجه ویژه شود، بدانید. این نکات عمدتا پیرامون پرهیزهای دارویی و غذایی است که در زیر به آن‌ها اشاره می کنیم:

 • شب قبل از عمل می بایست یک وعده شام سبک و مقوی میل شود.
 • دوازده ساعت پیش از عمل جراحی بینی بیمار نباید خوراکی جویدنی میل کند.
 • عدم مصرف آب و نوشیدنی باید سه ساعت پیش از عمل بینی در نظر گرفته شود.
 • پاک کردن لاک ناخن و یا خارج کردن هر گونه پرسینگ و زیورآلات توصیه می شود.
 • استفاده از لباس های نخی و آزاد برای مراجعه به بیمارستان توصیه می شود.
 • به همراه داشتن فردی که شما را حمایت و کمک کند قبل از شروع عمل و پس از به هوش آمدن مفید است.

آمادگی برای رینوپلاستی

توجه به برخی دیگر از اقدامات که در قالب مراقبت های قبل از جراحی بینی به آن ها توصیه می شود، سبب بهبودی بیشتر بیمار و آسایش و راحتی حداکثری در جریان عمل می شود. همانطور که به آن اشاره کردیم عوامل التهاب زا مانند داروها و یا مواد مخدر و سیگار مهمترین عامل برای عدم بهبودی سریع جای زخم و باقی ماندن تورم در ناحیه بینی پس از عمل می شود. بهتر است هر فرد از همان زمانی که پزشک داروهای خاصی را برای آمادگی قبل از عمل بینی برایش تجویز کرده، این داروها را مصرف کند و به توصیه های دیگر از جمله عدم استرس داشتن و یا پرهیز از انجام فعالیت های سنگین در روز قبل از عمل نیز توجه کافی کند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از عمل رینوپلاستی اقدامات زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • محیط استراحت خود را پس از عمل بینی، از روز قبل از مراجعه به بیمارستان آماده کنید.
 • مواد غذایی و نوشیدنی های مقوی را پس از عمل بینی مصرف نمایید.
 • اقدامات لازم پیرامون اخذ مرخصی و یا گرفتن کمک از سایرین برای انجام کارهای روزانه را از پیش از عمل پیگیری نمایید.
 • قرار دادن کلیه لوازمی که به آن ها پس از عمل احتیاج پیدا خواهید کرد، در کنار تخت و محل استراحتتان از اقدامات دیگر قبل از جراحی بینی است.
 • سپردن مسئولیت کودکان به افراد امین نداشتن استرس برای انجام عمل بینی نیز قبل از عمل باید در نظر گرفته شود.
 • انجام تمامی فعالیت ها و کارهایی که پس از عمل ملزم به انجام آن ها هستید پیش از عمل بینی، بسیار مهم است.
 • داشتن همراهی که هم در روز بیمارستان و هم پس از مرخص شدن بتواند شما را به نحو درست حمایت کند بسیار مهم است.
 • تهیه تمامی مواد شوینده و ضد عفونی کننده ای که پزشک برایتان تجویز کرده پیش از انجام عمل لازم است.
 • بهتر است قبل از عمل بینی از نوشیدن مشروبات الکلی جلوگیری کند.
 • بهتر است تا یک هفته قبل از عمل بینی هیچ گونه مواد آرایشی و کرم های جذبی برای پوست خود استفاده نکنید.
اقدامات لازم در روز عمل

اقدامات لازم در روز عمل

اقدامات لازم در روز عمل

یک سری از اقدامات اصلی و اساسی نیز وجود دارند که در روز عمل بینی می توانند کمک زیادی به فرد برای داشتن آرامش و سلامتی بیشتر کنند. این اقدامات عمدتا پیرامون نحوه تعویض لباس و یا مراقبت هایی است که در هنگام خوابیدن و شستشو باید در نظر گرفته شود. متخصصان معتقدند بهترین چیز قبل از ورود به اتاق عمل برای جراحی بینی، داشتن آرامش ذهن و جسم است که این دو مورد تنها با تغذیه سالم در روز قبل و داشتن خواب کافی که سبب آرامش و عدم استرس در فرد می شود، امکان پذیر خواهد بود.

داشتن اطلاعات کافی پیرامون نحوه عمل و این که پس از عمل چه مراقبت هایی باید خود فرد از بینی اش کند نیز بسیار مهم است. مرور چند باره توصیه های متخصصان پیرامون استفاده از مواد ضد عفونی کننده و مصرف داروهای آنتی بیوتیکی و مسکن‌ها می تواند فرد را از نظر ذهنی آماده کرده و موجبات اضطراب و استرس را در آن ها برطرف کند.

همچنین عدم اقدام برای بارداری پیش از عمل جراحی و به تاخیر انداختن آن حداقل تا ۸ ماه پس از عمل بینی، به افراد توصیه می شود. انجام آزمایشاتی که متخصص فرد را ملزم به انجام آن ها کرده از جمله آزمایشات باردای، قند خون ناشتا و کنترل مشکلات انعقادی خون نیز باید از سوی فرد به صورت کامل و درست پیگیری شود. ممکن است برخی از متخصصان پیش از عمل بینی، برای فرد سی تی اسکن تجویز کنند که این امر به دلیل اطمینان کافی از عدم گرفتگی بینی و باز بودن مسیر ورود اکسیژن به ریه ها است. توجه به این نکته نیز همانند پیگیری نوار قلب و اطمینان از ضربان قلب نرمال نیز لازم و ضروری است. در حین عمل ممکن است متخصص اقدام به تغییر سبک عمل و پیاده سازی نوع خاصی از فرم بینی برای بیمار کند که تمامی این نکات از قبل با بیمار توافق می شود و فرد بایستی نسبت به آن ها اطلاعات کافی داشته باشد.

کلینیک دکتر آرزو خوانساری نیا با برخورداری از بهترین جراح بینی و کادر درمانی متخصص و سابقه‌ی جراحی‌های موفق بسیار جز یکی از کلینیک‌های برتر جراحی بینی در تهران به شمار می رود، پیش از اقدام به عمل طی جلسات متعدد مشاوره، بیمار در جریان کامل مراحل درمان و مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل قرار می گیرد. برای دریافت نوبت مشاوره از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

 • مهمترین مراقبت های قبل از جراحی بینی شامل چه مواردی می شود؟
 • در روز و شب پیش از عمل چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
 • چرا مصرف دخانیات پیش از عمل بینی ممنوع است؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button