جراحی بینی وی | شنبه – چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب

تنفس پس از جراحی بینی

تنفس پس از جراحی بینی
زمان مطالعه: 8 دقیقه
Rate this post

تنفس پس از جراحی بینی نقش مهمی در کیفیت زندگی و راحتی بیمار دارد. ممکن است تغییرات در ساختار بینی و جراحی زیبایی بینی، به مشکلاتی نظیر تنگی نفس یا تنفس مشکل منتهی شود. به همین دلیل، اطلاعات دقیق در مورد تنفس پس از جراحی بینی و نحوه مدیریت این تغییرات بسیار اهمیت دارد.

دکتر آرزو خوانساری نیا در این مقاله سعی دارد که به تأثیر جراحی بینی بر تنفس، عوامل موثر، راهکارهای بهبود تنفس پس از عمل، و نکات مفید دیگر بپردازد. تمامی این اطلاعات به شما کمک می کند تا تنفس طبیعی و بهتری بعد از جراحی بینی، داشته باشید.

مشکل تنفس پس از عمل بینی

تنگی نفس پس از عمل بینی در مدت معمولی پس از جراحی می‌تواند به عنوان موقت و طبیعی در نظر گرفته شود. بیشتر افراد پس از جراحی بینی برای مدتی تنگی نفس یا دشواری در تنفس تجربه می‌کنند که معمولاً در چند هفته بهبود می‌یابد. این تنگی نفس ممکن است ناشی از عواملی مانند ورم بافت‌های داخلی بینی، وجود لخته‌های خون در بینی، یا التهاب موقت نواحی مخاطی بینی باشد.

همچنین، ترشحات و افتراق‌های ناحیه بینی پس از جراحی می‌تواند باعث گرفتگی بینی و تنگی نفس موقتی شود. این وضعیت طبیعی است و معمولاً در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

به علاوه، در برخی موارد، جراح ممکن است مجرای تنفسی داخلی بینی را بیش از حد باریک کند، که موجب تنگی نفس موقتی می‌شود. این تنگی نفس به طور طبیعی در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد و بیشتر مواقع نیاز به درمان ترمیمی ندارد.

در نهایت، باید توجه داشت که در مدت زمان پس از جراحی بینی، مشکلات تنفسی معمولاً موقت و در حدی هستند که نیاز به درمان ترمیمی ندارند. اگر مشکلات تنفسی به مدت طولانی ادامه دارند یا بسیار شدید هستند، بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

علل ایجاد مشکلات <yoastmark https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علل-ایجاد-مشکلات-تنفس-پس-از-جراحی-بینی.webp 900w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علل-ایجاد-مشکلات-تنفس-پس-از-جراحی-بینی-300x150.webp 300w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علل-ایجاد-مشکلات-تنفس-پس-از-جراحی-بینی-768x384.webp 768w

علل ایجاد مشکلات تنفس پس از جراحی بینی

 

“مشکلات تنفسی پس از عمل بینی می‌توانند از عوامل مختلفی ناشی شوند، که از جمله مهمترین عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل تأثیر گذار بر تنفس پس از جراحی بینی:

 1. تورم و ورم بینی: عمل جراحی بینی موجب ورم و تورم موقتی در ناحیه بینی می‌شود، که می‌تواند مجرای تنفسی بینی را موقتاً تنگ کند.
 2. لخته خون بجا مانده از عمل: وجود لخته‌های خون در بینی ممکن است به تنگی نفس منجر شود، اگرچه باید اطمینان حاصل شود که این خونریزی غیرطبیعی نباشد و در مدت زمان مشخصی از بین برود.
 3. ایجاد تغییرات بسیار زیاد در بینی: برخی از افراد با تغییرات زیاد در شکل بینی، سبب می شوند که بینیشان از حالت طبیعی و متوازن خارج شود و موجب ایجاد تنفس مشکل در هنگام نفس کشیدن شود .
 4. تورم مخاط بینی ناشی از التهاب پس ازعمل یا آلرژی: التهاب یا آلرژی می‌تواند تورم مخاط بینی را ایجاد کرده و تا زمانی که مشکل التهاب یا حساسیت برطرف نشود مشکل اشکال در تنفس پس از عمل بینی وجود خواهد داشت.
 5. تنگی مجرای تنفسی داخلی بینی: در برخی موارد، جراح ممکن است مجاری تنفسی داخل بینی را بیش از حد معمول باریک کند، که موجب تنگی نفس موقت می‌شود.
 6. به هم چسبیدن و التهاب مخاط بینی: ترمیم نادرست زخم‌های عمل بینی ممکن است در آینده موجب چسبندگی نواحی مخاطی بینی شده و موجب تنگی نفس شود که در صورت حاد بودن مشکل عمل ترمیمی باید انجام گیرد.
 7. جراحی نادرست انجام شده: انجام جراحی نادرست توسط جراحان تازه کار یا غیر متخص ممکن است سبب عارضه‌های تنفسی شود.
 8. عدم ترمیم انسداد بینی: در بعضی موارد که بیمار بصورت همزمان عمل زیبایی و انحراف بینی را می خواهد انجام دهد، ممکن است که جراح نتواند انحرافات و شکستگی ها را بصورت کامل برطرف کند و در مواقعی حتی به مشکلات شدیدتر منجر شود.

تنگی نفس پس از جراحی بینی معمولاً موقتی است و با گذشت زمان بهبود می‌یابد. با این حال، در صورتی که مشکلات تنفسی به مدت طولانی ادامه داشته یا بسیار شدیدتر باشند، بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کرده و اقدامات لازم را برای بهبود تنفس پس از جراحی بینی انجام دهید.”

علائم اختلالات <yoastmark https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علائم-اختلالات-تنفسی-پس-از-جراحی-بینی.webp 900w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علائم-اختلالات-تنفسی-پس-از-جراحی-بینی-300x150.webp 300w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/علائم-اختلالات-تنفسی-پس-از-جراحی-بینی-768x384.webp 768w

علائم اختلالات تنفسی پس از جراحی بینی

 1. احساس تنگی نفس پس از جراحی (Postoperative Dyspnea): تنفس مشکل و تنگی نفس پس از عمل جراحی بینی نتیجه‌ای از تغییرات در مجاری هوایی بینی یا جریان هوا در مقایسه با وضعیت قبل از عمل می‌باشد.
 2. گرفتگی مجاری هوایی بینی (Nasal Congestion): گرفتگی بینی به معنای مسدود شدن مجاری هوایی بینی است و به ویژه در دوره‌های پس از عمل جراحی بینی اتفاق می‌افتد.
 3. سرفه به عنوان علامتی (Cough as a Symptom): سرفه ممکن است به منظور از بین بردن ترشحات بینی یا در پی تنگی مجاری هوایی ظاهر شود.
 4. سردرد پس از جراحی (Postoperative Headache): سردرد‌ها معمولاً ناشی از تنگی مجاری هوایی بینی یا فشار در این منطقه هستند و به سر و صورت انتقال می‌یابند.
 5. درد و سوزش در بالایی بینی (Pain and Burning in the Nasal Region): افراد ممکن است درد یا سوزش در قسمت بالایی بینی احساس کنند که به منطقه سر و صورت نیز انتقال می‌یابد.
 6. فشار بینی پس از جراحی (Nasal Pressure After Surgery): احساس فشار یا تنگی در ناحیه بینی، سر و صورت از علائم رایج مشکلات تنفسی پس از عمل جراحی بینی است.
 7. اختلال در خواب (Sleep Disturbances): مشکلات تنفسی ممکن است به اختلال در خواب منجر شود و در طول خواب ایجاد ناراحتی کند.
 8. سوت کشیدن بینی (Nasal Whistling): این مشکل ممکن است به علت تنگ شدن بیش از حد سوراخ‌های بینی به وجود بیاید. این تنگی می‌تواند باعث ایجاد صدائی شبیه به سوت‌کشیدن در هنگام تنفس شود. این مشکل معمولاً پس از چند هفته بهبود می‌یابد.

نکته مهم

تا چند هفته پس از عمل جراحی بینی، تغییرات در تنفس و درد و التهاب در ناحیه بینی به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی شناخته می‌شوند. اگر علائم مشکلات تنفسی به مرور زمان بهبود نیابند یا به مدت طولانی ادامه داشته باشند، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا ارزیابی دقیق‌تر و درمان لازم انجام شود.

راهکارهای بهبود <yoastmark https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/راهکارهای-بهبود-تنفس-پس-از-جراحی-بینی.webp 900w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/راهکارهای-بهبود-تنفس-پس-از-جراحی-بینی-300x150.webp 300w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/راهکارهای-بهبود-تنفس-پس-از-جراحی-بینی-768x384.webp 768w

راهکارهای بهبود تنفس پس از عمل بینی

راهکارهای بهبود تنفس پس از جراحی بینی می‌تواند به تنفس بهتر و بهبود عملکرد تنفسی کمک کند. در ادامه، چند راهکار برای بهبود تنفس پس از عمل جراحی بینی آمده است:

قبل از جراحی بینی، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، یادگیری راه‌های موثر برای از بین بردن گرفتگی بینی پس از عمل زیبایی است. رفع گرفتگی بینی پس از جراحی عمدتا به علت عوامل مختلفی ایجد می شود. به همین دلیل، آشنا شدن با تمام گزینه‌های ممکن برای درمان گرفتگی بینی بعد از عمل ضروری است. در ادامه به بررسی روش‌های متداول برای از بین بردن گرفتگی بینی و بهتر شدن تنفس پس از جراحی بینی می‌پردازیم.

 1. رعایت مراقبت‌های پس از عمل جراحی: پس از عمل رینوپلاستی، رعایت دقیق مراقبت‌های پس از جراحی بسیار مهم است. این شامل نکاتی مانند زاویه خوابیدن، استفاده از داروهای تجویز شده، دوری از فضا و مواد آلرژی زا و دقت در استحمام می‌شود. 
 2. شست و شوی بینی با سدیم کلراید: برای بهبود مسیر تنفس و کاهش تورم بینی پس از برداشتن تامپون بینی، معمولا به شست و شوی بینی با محلول سدیم کلراید اقدام می‌شود.
 3. قطع مصرف الکل و ترک سیگار: مصرف الکل و سیگار می‌تواند تورم بینی را افزایش دهد. بنابراین، بهتر است از این عادات برای مدتی صرف نظر کنید.
 4. اجتناب از خم شدن و بلند کردن اشیاء سنگین: تلاش کنید تا از خم شدن و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید تا فشار اضافی بر بینی اعمال نشود.
 5. مصرف داروهای ضد احتقان: جراح شما ممکن است داروهای ضد احتقان را برای کاهش تورم بینی تجویز کند.

تمرینات تنفسی پس از جراحی بینی

این تمرینات می‌توانند عضلات تنفسی را تقویت کرده و عملکرد تنفسی را بهبود بخشند. در ادامه، چند تمرین تنفسی اثبات شده برای بهبود نفس کشیدن پس از جراحی بینی آمده است:

 1. تنفس عمیق و آرام: تمرین تنفسی عمیق و آرام می‌تواند به تنفس پس از جراحی بینی کمک کند. برای انجام این تمرین، نشسته یا دراز کشیده باشید و نفس عمیقی بکشید از طریق بینی تا شکم شما بیرون بیاید. سپس نفس را به آرامی از طریق دهان خارج کنید. این تمرین را تکرار کنید و تلاش کنید نفس خود را طولانی‌تر کنید.
 2. تمرین تنفسی معکوس: این تمرین به بهبود تنفس پس از عمل کمک می‌کند. شما می‌توانید این تمرین را به این صورت انجام دهید:
  • بنشینید یا دراز بکشید.
  •  از طریق دهان تا حداکثر ممکن نفس عمیق بکشید.
  • سپس نفس خود را به آرامی از طریق بینی خود خارج کنید.
  • این تمرین را در طول روز تکرار کنید و تلاش کنید تا نفس خود را به طور کامل و آهسته از طریق بینی بیرون دهید.
 3. تنفس عمیق به همراه تنفس کششی: این تمرین تنفس عمیق با تنفس کششی را ترکیب می‌کند. برای انجام این تمرین، به ترتیب این کارها را انجام دهید:
  • از طریق بینی نفسی عمیق بکشید.
  • نفس را به طور کامل و از طریق دهان بیرون دهید.
  • سپس نفس عمیق دیگری بکشید و در سینه خود حبس کنید.
  • به آرامی نفستان را از طریق دهان خارج کنید و تلاش کنید تا نفس خود را به آرامی و در زمان بیشتری بیرون دهید.
 4. تمرین تنفسی با استفاده از بادکنک: این تمرین می‌تواند به تقویت عضلات تنفسی کمک کند. برای انجام این تمرین:
  • یک بادکنک در دست بگیرید.
  • نفس عمیق از درون بینی بکشید و از طریق دهان آن را باد کنید.
  • این تمرین را تکرار کنید و تلاش کنید تا عضلات تنفسی خود را تقویت کنید.

مشاوره <yoastmark https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/مشاوره-تنفسی-بعد-از-عمل-جراحی-بینی.webp 900w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/مشاوره-تنفسی-بعد-از-عمل-جراحی-بینی-300x150.webp 300w, https://www.jarahibiniv.com/wp-content/uploads/2023/10/مشاوره-تنفسی-بعد-از-عمل-جراحی-بینی-768x384.webp 768w

مشاوره تنفسی بعد از عمل جراحی بینی

مشاوره تنفسی بعد از عمل جراحی بینی می‌تواند به افراد کمک کند تا تنفس بهتری داشته باشند و به بهبود سلامت تنفسی خود بپردازند. در این مشاوره‌ها، جراح می‌تواند به شما راهکارها و توصیه‌های مختلفی ارائه دهد تا از عوامل مختلفی که ممکن است تنفس پس از جراحی بینی را تحت تأثیر قرار دهند، جلوگیری کنید و عملکرد تنفسی خود را بهبود بخشید. در زیر چند مورد از مواردی که در یک مشاوره تنفسی بعد از جراحی بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند، آمده است:

 1. ارزیابی عوامل بعد از عمل: جراح ممکن است عواملی مانند عوامل الرژیک، یا التهاب‌های محیطی را مورد بررسی قرار دهد. این عوامل می‌توانند موجب تغییرات تنفسی پس از جراحی بینی شوند.
 2. آموزش تمرینات تنفسی: جراح می‌تواند تمرینات تنفسی مناسبی را به شما آموزش دهد تا عضلات تنفسی خود را تقویت کنید و نفس عمیق خود را بهبود بخشید.
 3. پیگیری تغییرات ساختاری بینی: اگر ساختار بینی شما به شکلی تغییر کرده است که نمی توانید راحت نفس بکشید ، جراح ممکن است راهکارهایی برای مدیریت این تغییرات و تسهیل تنفس بهتر ارائه کند.
 4. مدیریت درد: اگر درد پس از عمل موجب محدودیت تنفسی شده باشد، پزشک می‌تواند به شما راهکارهای مدیریت درد ویادارو هایی برای شما تجویز کند که بتوانید به بهبود تنفس پس از جراحی بینی دست یابید.
 5. مدیریت اضطراب و استرس: مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی ممکن است به علت استرس و اضطراب نیز افزایش یابد. در این صورت، مشاوره می‌تواند به شما راهکارهایی برای کاهش این عوامل ارائه دهد.
 6. مشاوره در مورد تغذیه و ترشحات زمینه ای: تغذیه مناسب و مدیریت ترشحات زمینه ای (مانند مواد حساسیت زا ) می‌تواند به بهبود تنفس کمک کند. در مشاوره تنفسی، به شما توصیه‌های مرتبط با تغذیه و مدیریت آلرژی‌ها داده می‌شود.

مشاوره تنفسی می‌تواند به شما کمک کند تا از تنفس بهتری پس از عمل بهره‌مند شوید و مشکلات تنفسی را به حداقل برسانید. مهم است که با پزشک خود در ارتباط باشید و نیازهای خود را برای آنها بیان کنید تا بهترین مشاوره و درمان را دریافت کنید.

تذکر: هر چند این راهکارها می‌توانند به بهبود تنفس پس از جراحی بینی کمک کنند، اما ممکن است نیاز به توصیه‌ها و راهکارهای خاص داشته باشید که توسط پزشک یا جراحتان تعیین میشوند. همواره مهم است که با پزشک خود در ارتباط باشید تا بهترین مشاوره و درمان را دریافت کنید.

نتیجه‌گیری

جراحی زیبایی بینی می‌تواند به شدت بر تنفس شما تاثیر داشته باشد. انتخاب یک جراح ماهر و برنامه‌ریزی دقیق قبل و بعد از عمل می‌تواند به بهبود تنفس پس از جراحی بینی کمک کند. همچنین، تمرین‌های تنفسی و دنبال کردن راهنمایی‌های بعد از عمل می‌توانند تأثیرگذار باشند. انجام این اقدامات باعث می‌شود که افراد بتوانند به شکل بهتری از نتیجه جراحی زیبایی بینی خود لذت ببرند و به تنفس بهتری دست یابند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button